Pića koja izazivaju dehidrataciju organizma, Foto: andriy popov panterhermedia profimedia

NIJE SVEJEDNO ČIME SE RASHLAĐUJEMO

OVA PIĆA IZAZIVAJU OZBILJNU DEHIDRATACIJU ORGANIZMA: Kada je vrućina svi ih pijemo, a ona prave užasnu ŠTETU

Neretko se pored vode, tokom letnjih meseci mnogi okrenu drugim napicima kako bi se rashladili,međutim, lekari savetuju da to nije baš dobra ideja

Objavljeno: 25.06.2024. 12:56h

Mnogi se u trenucima kada su velike vrućine opredeljuju za neprikosnovenu flašicu vode, ali postoje i oni koji biraju alkohol - od žestine, do hladnoh piva u koje se mnogi kunu da dobro rashlađuje.

Iako srce ište, mnoge muči nedoumica - koliko je zapravo dobro po čovekovo zdravlje da se po letnjoj vrelini rashlađuje alkoholnim pićem?

„Ono što je čašica žestokog pića, čaša za vino ili konzerva za pivo, to je ta granica koju nikada ne treba prelaziti, bilo da je leto ili zima - jednostavnije 25 grama alkohola", govori za BBC na srpskom nutricionistkinja Jagoda Jorga.

Međutim, doktorka opšte prakse Vesna Marić smatra da osobe sa niskim pritiskom treba da budu još obazrivije ukoliko konzumiraju alkohol po toplom vremenu.

„Alkohol podstiče da se tečnost izbaci kroz mokraću, znoj i onda može da dođe do kolapsa usled pada pritiska zbog širenja krvnih sudova i manjka vode", kaže Marić za BBC na srpskom.

Jedna studija u Španiji koja nije imala veliki broj ispitanika pokazala je da voda i pivo rehidriraju u istoj meri kod vežbe trčanja na traci od 40 minuta.

Međutim ova istraživanja nisu uzimala u obzir telesnu temperaturu tako da se na taj način ne može dokazati da li pivo rashlađuje, ali ono što pokazuju jeste da jedno ili dva manja piva pre mogu da hidriraju, nego da dehidriraju.

Alkohol treba izbegavati letifoto: Profimedia

Doktorka Marić ističe da je pivo diuretik i da posle nekog vremena tera na odlazak u toalet i da na taj način dolazi do manjka tečnosti u organizmu.

Reči stručnjaka

Nutricionistkinja Jorga smatra da umereno konzumiranje alkohola ne može „posebno da škodi" na vrućini.

„Alkohol dovodi do širenja krvnih sudova, zato se mi osećamo toplo kad popijemo - u suštini odajemo toplotu i pospešuje njeno odavanje", dodaje.

Doktorka Marić kaže da crno vino koje sadrži tiramin koji podiže pritisak, „nije loše" popiti uz ručak.

„Ali ne preterivati, samo jedna čaša - 100 mililitara", ističe ona.

Međutim, najvažnije je, saglasne su obe medicinske radnice, ne unostiti velike količine alkohola jer to, pored svih ostalih negativnih strana, ima veoma loše efekte po telo.

Jorga kaže da dobra hidratacija vodom podrazumeva njeno unošenje u određenim vremenskim periodima.

Nije dobra praksa uneti odjednom pola litra i više jer naš organizam ne može da apsorbuje odjednom toliku količinu vode i to se ne iskorištava u svrhe hidratacije.

„Možemo da popijemo nekih 150 do 200 mililitara, to je čaša vode u datom momentu, a onda treba da prođe barem dvadesetak minuta da bismo ponovo posegnuli", ističe nutricionistkinja.

Dodaje da ukoliko se odjednom unese velika količina vode, posebno kod starijih osoba, može da dođe do trovanja vodom, što nije tako čest slučaj.

i sa količinom vode treba biti oprezanfoto: Danila Shtantsov / Alamy / Alamy / Profimedia

Doktorka Marić preporučuje da se tokom vrelih dana piju topli i mlaki napici, jer hladna pića „zatvaraju krvne sudove".

„I najbolje je piti običnu vodu jer sve drugo što popijete zadržava se u organizma, nemate nadoknadu vode, pa kad uzmete i druge stvari, vi ste ponovo žedni."

Ne preporučuje kiselu vodu, osim ako osoba nema nizak pritisak, jer može da stvori kiselost u organizmu.

Konzumiranje alkohola i kupanje je još jedan problem koji se javlja tokom letnjih meseci, a može biti pogubno po čoveka.

Tako se u samo jednoj nedelji leta 2010. godine u Rusiji utopilo oko 230 ljudi kupajući se.

To se uglavnom dešavalo na rekama i jezerima oko Moskve gde su izletnici, pošto bi navrnuli flašu votke, direktno uskakali u vodu.

Jagoda Jorga je izričito protiv kombinacije alkohola i kupanja i smatra da te „dve stari treba potpuno odvojiti".

„Ako pričamo o unosu alkohola, to treba da bude u momentu kad smo završili plivanje i ostale stvari i kad smo seli da se družimo i relaksiramo.

„Nikako alkohol, pa idem u vodu - to ni u kojoj količini nije preporučljivo", poručuje nutricionistkinja.

Bonus video:

(Espreso/T.M./BBC/Nemanja Mitrović)