Katarina Velika, Foto: Profimedia

PAŽNJA

OVA RUSKA CARICA JE IMALA PREKO 300 LJUBAVNIKA I ODNOSE PO 6 PUTA NA DAN: Volela je najbizarnije FETIŠE, zanemećete

Svoje ljubavnike bogato je nagrađivala - titulama, dvorcima, posedima, slugama.

Objavljeno: 20.06.2024. 13:43h

Kada je ubijen ruski car Petar, presto je preuzela njegova supruga Katarina II (Velika), koja je kasnije postala jedan od najčuvenijih ruskih vladara. Katarina Velika - "Majka Domovine" je osim po preporodu Rusije, bila poznata i po svom razvratnom životu. Pričalo se da je Katarina Velika menjala ljubavnike kao igračke, a navodno je kroz njen život prošlo čak 300 muškaraca.

Govorila je da joj je zabava u krevetu neophodna šest puta dnevno. Svoje ljubavnike bogato je nagrađivala - titulama, dvorcima, posedima, slugama. Čvrstom rukom vladala je 34 godine, a umrla je 17. novembra 1796. godine u 67. godini života. Bila je najduže vladajuća carica u čitavoj ruskoj istoriji. Kad je umrla, narod je za svojom miljenicom iskreno žalio jer ona je Rusiju doslovno preporodila.

Ona nije imala ni kapi ruske krvi. Bila je Nemica, kći pruskog princa. Svog budućeg supruga, godinu dana starijeg naslednika carskog prestola Petra III, Katarina je prvi put upoznala kad joj je bilo samo 10 godina. Nije joj se svideo, jer je navodno bio bled i sklon alkoholu. Zapravo joj se gadio. A ni on za nju nije bio previše zainteresovan.

No, kad je imala samo 15 godina, dobila je poziv od ruske carice Elizabete Petrovne koja je preuzela ruski presto. Neudata i bez dece, Elizabeta je izabrala svog nećaka Petra da bude njen naslednik i odlučila je da mu pronađe ženu. Katarina joj se svidela, venčali su se kad je njoj bilo 16, a njemu 17 godina. Petar III bio je slabog zdravlja, a Katarina je pričala da na njega gleda kao na "stvorenje vredno sažaljenja".

- Volela bih svog muža, samo kada bi on to želeo ili mogao da bude i u najmanjoj meri vredan ljubavi. Ali već prvih dana braka stekla sam duboku odbojnost prema njemu. Rekla sam sebi: Ako budeš volela ovog čoveka, bićeš najjadnije stvorenje na zemlji - zapisala je na početku braka koji se zaista u startu pokazao neuspešnim. Kada se rodio Pavle, sumnjalo se da je sin ruskog oficira Sergeja Saltikova koji je bio jedan od Katarininih ljubavnika.

Zapravo postoje sumnje da Petar nije otac nijednog od četvoro dece koje je Katarina rodila.

foto: Profimedia

Nakon Petrove smrti Katarina se okrunila u svojoj 33. godini života, proglasila jedinom i apsolutnom vladarkom zemlje i nastavila da vlada Rusijom sledeće 34. godine. Sve do svoje smrti.

U svojoj sobi je imala kutak ograđen zavesom gde je boravila sa ljubavnicima. Imala je po nekoliko ljubavnika u isto vreme. Od njih se očekivalo da ispunjavaju njene potrebe kad god je to potrebno. No pažljivo ih je birala, a dvorski lekar je proveravao imaju li slučajno neke polne bolesti.

Njeno razdoblje vladanja smatra se "Zlatnim dobom" istorije Ruskog Carstva. Premda je vladala apsolutistički, uvela je mnoge pozitivne reforme u državu, poput boljeg obrazovanja, pa se njen tip vladanja naziva "prosvećenim apsolutizmom".

Naime, započela je reforme koje su promenile pogled sveta na njenu zemlju i pomogle da se Rusija uvrsti među vodeće svetske sile. Takođe, bila je i veliki pokrovitelj umetnosti.

Najvažnije su joj bile obrazovanje i medicina. Većina stanovništva Rusije tada je bila neobrazovana. Ona je odlučila da osnuje škole u svakom gradu. Samo godinu dana od početka svoje vladavine osnovala je prvi medicinski fakultet u Rusiji, piše 24 satahr. Za njene vladavine Sankt Peterburg je postao jedan od vodećih svetskih kulturnih centara. Ona je podigla muzej Ermitaž - jedan od najvećih, najlepših i najstarijih umetničkih i kulturno-istorijskih muzeja na svetu. Otvarala je pozorišta i biblioteke. Kompletno je preuredila i zastareli pravni sistem.

(Espreso/Blic žena/24sata.hr/Prenela P.V.)