DOBRO ZAPAMTITE!
EVO KOJE JE NAJIDEALNIJE VREME ZA DORUČAK: Ova satnica će vam pomoći pri MRŠAVLJENJU i sačuvati ZDRAVLJE
Zdrav jutarnji obrok pruža mnoge prednosti: održava ravnotežu šećera u krvi, smanjuje glad tokom dana i podržava održavanje zdrave telesne težine
Dakle, ako želite da iskoristite sve dobre razloge da pojedete svoj doručak - a to su takođe smanjeni rizik od visokog krvnog pritiska, dijabetesa, moždanog udara, bolesti srca i gojaznosti - definitivno vredi razmisliti o tome kada pojesti prvi obrok u danu.
U zavisnosti od vašeg rasporeda, to može da bude u nekom trenutku između 6:00 ujutro i 8:00 ujutro, ali postoje neki dokazi koji upućuju na to da bi idealno vreme za doručak zapravo moglo biti malo kasnije, posebno ako je održavanje težine ili mršavljenje prioritet za vas.
Ovde na scenu stupa gorepomenuti "post". Prema istraživanjima - i onima o intervalnom postu - najbolje je dopustiti da između večere prethodnog dana i doručka sledećeg jutra prođe najmanje 12 sati posta kako bi se pokrenula ketoza u telu i sagorevanje zaliha masti umesto glukoze za energiju, navodi Miss7.
Dakle, ako večerate u 20:00 sati, pričekajte sa doručkom do 8:00 ujutro sledećeg dana. Takođe se podrazumeva da ako jednu večer rano večerate, onda i doručak može biti ranije – važno je dosegnuti granicu od 12 sati posta. A ako večerate kasnije, onda možete jednostavno da odložite svoj prvi obrok sledeći dan za kasnije.
Idealno vreme doručka je zapravo fleksibilno! Razmak od najmanje 12 sati posta između ovih obroka takođe pomaže crevnom mikrobiomu i milijardama dobrih bakterija da funkcionišu najbolje, jer im daje priliku za regeneraciju i odmor. To takođe može da pomogne da se ubrza metabolizam i uravnoteži telesnu težinu.
Kada je prekasno za doručak?
U redu, dakle, ako bi trebalo da čekamo najmanje 12 sati između večere i doručka - idealno s dobrim snom između - je li moguće doručkovati prekasno? A šta je s preskakanjem doručka?
Istraživanje objavljeno u National Library of Medicine identifikovalo je 9:00 ujutro kao poslednje idealno vreme za doručak kako bi se smanjila pojava dijabetesa tipa 2 i to do 60%. To je zato što se čini da naš metabolizam bolje funkcioniše ujutro i postaje otporniji na insulin kako dan odmiče.
Insulin je vrlo važan hormon u regulaciji prisustva šećera u krvi - kada smo otporni na insulin, nivo šećera u krvi raste. To može da dovede do raznih nepoželjnih učinaka — debljanja i nakupljanja trbušne masnoće, a dugoročno čak i do pojave bolesti poput dijabetesa tipa 2.
Raniji doručak može da pomogne telu da bolje metaboliše hranu. Međutim, imajte na umu 12 sati posta - 9:00 ujutro samo je smernica. Kao što je već pomenuto, ako povremeno kasno večerate, još uvek možete da sačekate 12 sati pre nego što uz kafu pojedete lagani doručak i to bez odlaganja ručka u uobičajeno vreme.
Bonus video:
(Espreso/T.M./Bliczena/Iris Krdžić)