UPORNO PRAVIMO ISTU GREŠKU
CEO ŽIVOT POGREŠNO ČUVAMO LUBENICU, A DA TO NISMO NI ZNALI: Postoji caka kako da duže ostane SOČNA i sveža danima
Lubenica ima dosta hranljivih vrednosti, ali samo pravilnim čuvanjem ovog voća oni će ostati sačuvani i lepo će nas osvežavati u letnjim danima
Predstojeće leto donosi nam prve lubenice u prodavnicama i na pijacama širom Srbije. Iako većina trenutno dolazi iz uvoza, nadamo se da će uskoro stići i domaće, pune svežine i ukusom dugo išekivanih letnjih plodova.
Kako bismo maksimalno uživali u njihovoj sočnosti, važno je znati kako ih pravilno čuvati.
Stručnjaci preporučuju pažljiv izbor lubenice: obratite pažnju na zelenu, svežu peteljku i lagano kucanje po kori. Ako čujete zvuk koji podseća na "zveckanje", to je znak da je lubenica zrela i puna soka.
Da biste produžili uživanje u lubenici, nakon sečenja komade možete čuvati u hermetički zatvorenoj posudi ili umotane u plastičnu foliju. Na taj način, svaki zalogaj će biti osvežavajući i pun ukusa, idealan za tople letnje dane.
Kako navodi za sajt Simplyrecipes, nutricionistkinja Džuli Stefanski je otkrila da većina greši u jednom, a to je čuvanje određenog voća i povrća, pogotovo lubenice, u frižideru:
- Voće i povrće koje dobro uspeva u toplom vremenu obično ne podnosi da se čuva u frižideru, i kao primer navela druge letnje useve poput paradajza. Isti je slučaj i sa lubenicom, koju je predložila da se čuva na sobnoj temperaturi, na hladnom mestu, daleko od sunca, navodi se na gorepomenutom sajtu.
Lubenica je izvor likopena, karotenoida koji pomaže u zaštiti ćelija od oštećenja, objasnila je Džuli. Studija je pokazala da lubenica čuvana na sobnoj temperaturi ima najviši sadržaj likopena.
Kratko hlađenje u frižideru neće značajno uticati na njen sastav, pa je preporučljivo ohladiti je samo kratko pre jela. Kada se lubenica iseče, preostale komade je najbolje sačuvati tako što ćete ih pokriti korom. Ovako se očuva prirodna vlažnost i osigura da voće ostane sveže i ukusno.
Bonus video:
(Espreso/Tatjana Maksić/Simplyrecipes)