Dr Marija Marković iz Gradskog zavoda za javno zdravlje, Foto: Printscreen/Youtube/AgroTV Srbija

morate znati

DR MARKOVIĆ ISTIČE DA SE PO VRUĆINI DRUGAČIJE VEŽBA I JEDE: Najgori su toplotni GRČEVI, odmah uradite OVE 3 STVARI

Dr Marija Marković savetuje kako treba da vežbamo, ali i šta da jedemo i pijemo tokom vrućina

Objavljeno: 13.06.2024. 17:02h

Oni koji se aktivno bave fizičkom aktivnošću ili jednostavno vole da šetaju, visoke temperature i nagle promene vremena, sunce, pa kiša, mogli bi da im naprave zdravstveni problem. Dr Marija Marković iz Gradskog zavoda za javno zdravlje za RTS savetovala je da bilo kakvo vežbanje treba da bude u skladu sa trenutnim telesnim sposobnostima.

"Treba da prilagodimo nivo fizičke aktivnosti uslovima oko nas. Fizička aktivnost, zajedno sa uticajem velike toplote kojoj smo izloženi poslednjih godina tokom leta može da dovede do toplotnih grčeva, toplotne iscrpljenosti, do toplotne sinkope, sunčanice, a može i, ako se vežba dok smo direktno izloženi suncu da dođe do toplotnog udara", izjavila je dr Marković iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.

Fizička aktivnost, zajedno sa uticajem velike toplote kojoj smo izloženi poslednjih godina tokom leta može da dovede do toplotnih grčevafoto: Profimedia

Kada se zbog neadekvatnog vežbanja dogode nevoljna grčenja mišića, posebno sitnijih, nemoguće ih je kontrolisati, a stanje prati osećanje nelagode pa i nesvestica. Sve se to dešava zbog preteranog znojenja i manjka elektrolita.

"Potrebno je zato prilagoditi se. Ili da smanjimo intenzitet vežbanja, ili da smanjimo vreme vežbanja. Ako dođe do toplotnih grčeva, treba prekinuti vežbanje, povući se u hladovinu i pre svega, nadoknaditi tečnost, najbolje tečnošću sa elektrolitima, pošto su oni neophodni, njih najviše gubimo znojenjem", objasnila je dr Marković.

Dr Marković je dodala da je opšti savet izbegavanje boravka na otvorenom između 10 i 17 sati. Kaže i da je za vreme treninga najbolje izabrati rano jutro ili predveče (ne neposredno pre spavanja) uz adekvatnu laganu odeću, zaštićenu glavu na primer, kačketom, uz obaveznu flašicu vode koju uvek treba da imamo kod sebe.

Evo šta je doktorka rekla o vežbanju na otvorenomfoto: Alex Nedorez / Alamy / Alamy / Profimedia

Vodu treba piti češće i laganim gutljajima, kada smo u intenzivnom treningu. Pored vode, preporuka su voćni sokovi, limunada... Letnji obroci treba da budu lagani, manji i treba da izbegavamo ljutu, prezačinjenu i previše masnu i slatku hranu, savetuje dr Marković.

Za rekreativce je najbolje da malo smanje intenzitet vežbanja. Kada je izbor između vežbanja na otvorenom i vežbanja u zatvorenim klimatizovanim prostorijama, dr Marković kaže da je prijatnije, kada su velike vrućine, u zatvorenom, ali ne direktno ispod klima uređaja, i ne u prostoru u kome je temperatura drastično niža od spoljne. Onima koji ne mogu da zbog prirode posla izbegnu boravak na otvorenom, dr Marković savetuje pauze na pola sata, u hladu, uz hidrataciju.

BONUS VIDEO:

(Espreso / Mondo / Prenela: I.O.)