priprema za dug put

KAKO DA PRIPREMITE VAŠ AUTOMOBIL ZA DUG PUT? Bez ove opreme ne krećite nigde, STRUČNJAK za Espreso SVE OBJASNIO!

Nekoliko ključnih stvari u vezi sa vašim automobilom na koje trebate da obratite pažnju

Objavljeno: 07.06.2024. 18:44h

Polako se bliže godišnji odmori, mnogi željno očekuju odlazak na more ili na neke druge destinacije. Za takva putovanja neophodno je dobro pripremiti svoj automobil kako biste što bezbednije prošli u putu.

O tome ko je sve provere treba da uradi vozač automobila pre nego što se zaputi na dug put razgovarali smo sa Sašom Mitrovićem, koje je head vertikale za auto-moto i nautiku na oglasniku Sasomange.rs.

"Postoje dva načina pregleda vozila. Prvo, kada vi kao vlasnik lično pregledate svoje vozilo ukoliko ste stručni i kompetentni da tako nešto i uradite. Drugi način jeste provera automobila u auto-servisu. Pre svega neophodno je da proverite funkcionalnost motornog prostora, odnosno količine fluida samog motora. Pod time se podrazumeva provera ulja, provera antifriza koji nikada ne sme biti na maksimumu ili na minimumu, kao i provera kočionog ulja", objašnjava Saša Mitrović.

Provera motornog ulja u automobilufoto: Profimedia

Metlice brisača samo su jedne od delova opreme na automobilu na koje svaki vozač treba da obrati pažnju. Ukoliko želite da vam šoferšajbna bude neoštećena i stalno čista, neophodno je da metlice brisača prebrišete adekvatnim sredstvom pre putovanja.

"Što se tiče opreme na automobilu, potrebno je da proverite metlice brisača, koje su predviđene za zamenu na svakih godinu do dve dana, u zavisnosti od upotrebe. Posebno tokom zimskog perioda kada led može dovesti do oštećenja brisača što za posledicu može imati to da vam se pojave kanali i linijice kada upalite sve brisače na automobilu. Ono što je takođe bitno jeste da ih pre polaska prebrišete alkoholom ili nekom tečnošću za odmašćivanje", tvrdi Saša Mitrović head vertikale za auto-moto i nautiku na oglasniku Sasomange.rs.

Saša Mitrovićfoto: Tamara Trajković

Pored adekvatne kontrole i provere vašeg automobila, morate na sebi da imate i odeću koja će vas zaštiti tokom dugotrajne vožnje, a sa druge strane učinićete uslugu i sebi i drugima, a to je da izbegnete plaćanje visokih kazni.

"Ako krenete na put morate obavezno poneti paket prve pomoći. To je nešto što se podrazumeva. Pored toga morate poneti najmanje dva sigurnosna prsluka. Ukoliko vam se na putu kroz Crnu Goru, Makedoniju ili Grčku nešto dogodi sa automobilom, ako vam recimo pukne guma, a vi u tom trenutku izađete iz automobila bez sigurnosnog prsluka, rizikujete da platite veliku kaznu. Isti iznos kazne platiće i vaš suvozač koji vam je pravio društvo, a nije imao sigurnosni prsluk na sebi", priča on.

Mnogi vozači ne obraćaju pažnju na rezervne gume koje godinama stoje nekorišćene u gepeku i time se povećava opasnost od njihovog cepanja.

"Jako je bitno poneti rezervnu gumu. Vozači znaju da budu jako neodgovorni po pitanju rezervnih guma i propust prave u jednoj stvari. Oni nose rezervne gume koje dugo vremena nisu bile korišćene. Primera radi, ukoliko je pritisak u gumi 2,2 ili 2,3, nakon dve godine nekorišćenja gume taj pritisak može pasti na brojku 1,5. Guma više ispušta pri manjem pritisku i to za posledicu može imati brže cepanje gume. Upravo zbog takvog mogućeg ishoda, obavezno je da proverite da li ste poneli set alata za zamenu gume, a pod njim se podrazumeva odgovarajući ključ i dizalica", kaže Saša Mitrović head vertikale za auto-moto i nautiku na oglasniku Sasomange.rs.

Automehaničar namešta gumufoto: RINA

Pored rezervne gume, potrebno je obratiti pažnju i na rezervni ključ.

"Većina vozača potpuno zaboravlja rezervni ključ i ja predlažem da svi koji kreću na odmor, da nose rezervni ključ sa sobom. Ali, trebaju da obrate pažnju na nekoliko stvari. Prvo, rezervni ključ nikako ne trebaju da vezuju za master ključ, već trebaju da ga čuvaju kod druge osobe, recimo kod supruge ili na određenom mestu, a ukoliko stignu u hotel trebaju tamo da ga ostave, a ne da ga nose sa sobom. Razlog, jer postoji opasnost da ključ upadne u vodu. Onog trenutka kada ključ upadne u vodu prestaje sa radom sva elektronika u njemu i on je faktički neupotrebljiv. Vi ćete sa njim moći da otključate automobil, upalićete ga, ali će automobil prestati sa radom nakon dve sekunde. Imobilajzer za automobil ga neće prepoznati i vi nećete moći da koristite vaš automobil", završava Saša Mitrović.

Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.

Bonus video:

(Espreso/Miloš Dojčinović)