morate znati
RODILA BLIZANCE, A DOKTORI SU SPROVELI NAJJEZIVIJI EKSPERIMENT NAD NJIMA: Jednom odstranili POLNI ORGAN sve zbog...
Jedan od najkontroverznijih eksperimenata u psihologiji, antropologiji, neuroendokrinologiji i medicini godinama je u medicinskoj zajednici bio poznat samo kao "Džon/Džoan".
Jedan dečak iz Kanade zahvaljujući nizu članaka u akademskim časopisima, ali i štampi širom sveta postao je jedan od najpoznatijih eksperimentalnih pacijenata u modernoj medicini. No, ono što je zanimljivo, ali i tragično, u celoj priči jeste da su prošle godine pre nego što je on sam saznao da je nad njim uopšte vršen eksperiment.
Sve je počelo sa jednom medicinskom nesrećom
U aprilu 1966. godine osmomesečni identični blizanci Brus i Brajan Rajmer podvrgnuti su obrezivanju radi lečenja fimoze, stanja koje sprečava da se kožica penisa prevuče preko glansa. Brusova procedura nije uspela; pretrpeo je veliko oštećenja penisa tokom intervencije.
Roditelji su bili zabrinuti za njegovo fizičko i psihičko zdravlje, pa su potražili savet psihologa dr Džona Manija u jednoj prestižnoj bolnici u američkoj državi Merilend. Dr Mani je stekao reputaciju pionira rodne psihologije i seksualnog ponašanja kroz svoj rad sa interseksualnim pacijentima. Bio je među prvima koji je razlikovao rodni identitet od onog biološkog i zalagao se za teoriju da je rod društveni konstrukt.
Dr Mani je malenog Brusa, koji je sad imao oštećen penis, video kao idealnog kandidata da nad njim izvrši eksperiment za unapređenje svog rada - ne samo da je bio beba, već bi i njegov identični blizanac mogao da posluži kao "kontrolni" slučaj.
Rekonstrukcija intimnih regija operativnim putem tada je bila u razviju, pa su Mani i njegov medicinski tim došli do zaključka koji će trajno promeniti tok Brusovog života: da ga treba odgajati devojčicu.
Majka blizanaca Dženet Rajmer ukazala je poverenje lekarima i dečak je bio podvrgnut operaciji uklanjanja muških genitalija i konstruisanju vulve. Takođe je dobio novo ime - Brenda Li - a kasnije, kako se približio pubertetu, davali su mu ženske hormone.
Blizance su tokom detinjstva često procenjivali i kontrolisali dr Mani i njegov tim, a deca nisu imali predstavu zbog čega. Bili su primorani da učestvuju u čudnim aktivnostima koje su uključivale da jedno drugom ispitiju genitalije, te da simulišu seksualne položaje - istraživački tim ovo je opravdavao kao zdravo sredstvo pomoći kog deca istražuju osećaj sebe kao dečaka ili devojčice.
U literaturi je prijavljeno da blizanci izrastaju u dobro prilagođenu decu, a čak se veruje da je navodni uspeh eksperimenta "Džon/Džoan" uveo standard za lečenje mnoge interseksualne dece ili dece sa ozbiljnim povredama genitalija.
Ali porodica je kasnije otkrila da je odrastanje njihovih blizanaca bilo sve, samo ne srećno.
"Nisam mogao da razumem zašto od sve te dece u mom razredu, zašto ja jedini idem sa svojom "sestrom" u Baltimor da razgovaram sa tim doktorom. To je činilo da se osećamo kao da smo vanzemaljci", rekao je jednom prilikom Brajan, blizanac koji je ostao dečak.
Njihova majka Dženet primetila je Brusovu borbu sa rodnom disforijom od ranog detinjstva. Išao je u kupatilo stojeći, izbegavao je tipično "ženske" igrice ili aktivnosti, a kada mu je prvi put obukla haljinu, pocepao ju je u besu.
"Tokom cele te avanture i pokušavanja da on postane žensko, postojale su sumnje sve vreme. Ali nisam mogla da priuštim sebi da se preispitujem jer nisam mogla da dozvolim da sve bude greška", ispričala je svojevremeno kod Opre.
Trenutak istine za Brusa
Brus, odnosno Brenda Li, postao je društveni izopštenik, vršnjaci su ga kontinuirano maltretirali i ponižavali - primećivali su na njemu niz neodređenih razlika.
Kada je dečak napunio 13 godina, doktori su razmišljali o vaginoplastici, operaciji kojom bi mu "ugradili" unutrašnje ženske genitalije. Brus je tada pobegao iz sobe, sakrio se na krov zgrade bolnice i pretio je da će se ubiti ako bude primoran da ponovo ode kod lekara.
Na kraju su mu roditelji priznali istinu o grešci na operaciji, eksperimentu, hormonima... Konačno je saznao svoj pravi identitet! Doneo je odluku da odustane od nametnutog ženskog identiteta i ubuduće živi kao muškarac Dejvid.
"Moji roditelji su osećali užasnu krivicu, kao da je cela ta stvar bila samo njihova krivica. Ali nije bilo tako. Uradili su ono što su uradili zbog ljubavi i očaja. Kada si očajan, najčešće ne uradiš sve stvari ispravno", rekao je on svojevremeno.
Iako je bio u stanju da od tog momenta živi onako kako se osećao, kao muškarac, pa da čak pronađe ljubav, oženi se i usvoji dete, borio se sa mentalnim problemima. Kao i njegov brat blizanac - Brajan Rajmer je preminuo od posledica predoziranja drogom 2002. godine. Dve godine kasnije Dejvid je sebi oduzeo život - imao je 38 godina.
BONUS VIDEO:
(Espreso / Blic žena / Prenela: I.O.)