Viršle, Foto: Profimedia

upozorenje

OVAJ DORUČAK JE OPASAN PO ŽIVOT, A SRBI GA OBOŽAVAJU: Ako na deklaraciji vidite OVU SKRAĆENICU, ne kupujte ga

Najsporniji sastojak prerađevina, o kojem se u javnosti već godinama govori, jeste tzv. mašinski separisano meso (MSM) koje spada u najlošije, neku vrstu mesnog otpada

Objavljeno: 03.06.2024. 07:45h

Viršla može biti samo proizvod koji je napravljen od mesa, ali ukoliko samo izgleda kao viršla ona to ne mora da bude.

Namirnica koja je često na sniženju, a retko ko bi vam rekao da je štetna za čovekov organizam i da je odmah izbacite iz ishrane!

Najsporniji sastojak prerađevina, o kojem se u javnosti već godinama govori, jeste tzv. mašinski separisano meso (MSM) koje spada u najlošije, neku vrstu mesnog otpada.

- Ako neko prodaje salamu po ceni manjoj od 200 dinara za kilogram, jasno je da u njoj nema ni trunke mesa! U salami najviše ima tzv. mašinski separisanog mesa (MSM), odnosno samlevenih šija, trtica i leđa sa kostima, kao i ostataka antibiotika, hormona, koksidiostatika i teških metala. - upozorava doktor veterinarske medicine Miroslav Stojšić, za Alo!

Pileće viršle nisu zdravije

Viršle nisu zdravefoto: Printscreen/ Youtube/ CookingSimply

Ako se opredelite za pileće ili ćureće viršle jer mislite da imaju manje masnoća, možda ste u pravu, ali svakako morate biti oprezni, jer proizvođači obično umesto masnoće u viršle dodaju so. Recimo, ćureće viršle imaju 2 grama zasićenih masnoća i 99 kalorija, ali imaju 500 mg soli, dok pileće imaju čak 600 mg soli, što je gotovo trećina preporučenog dnevnog unosa. Još ako dodate kečap, senf i majonez, količina unete soli se još uvećava.

Vrlo je teško naći viršle koje su napravljene od mesa organski uzgajanih životinja koje nisu primale antibiotike ni hormone.

(Espreso/srbija danas/Prenela P.V.)