poremećaj
OVA ŽENA IMA BOLEST RASTA GRUDI, SAD SU JOJ GIGANTSKE I NASTAVLJAJU DA SE UVEĆAVAJU: Tvrdi da su joj UNIŠTILE ŽIVOT
Rošel je do 35 godine došla do grudnjaka veličine 36HH koja po našem standardu prevazilazi D95
Rošel (37) iz Birmingena boluje od retke bolesti gigantomastije koja neprestano uvećava grudi tokom vremena.
Rošel je do 35 godine došla do grudnjaka veličine 36HH koja po našem standardu prevazilazi D95. Ovaj poremećaj je veoma negitvan uticaj na njeno celokupno zdravstveno stanje i svakodnevni život. Došla je do situacije da više nije mogla da ustane, ni da hoda. Odlazak u radnju, bikini, izlasci ili bilo koja vrsta aktivnosti za nju su bili ogromna prepreka.
"Velike grudi su hendikep. Mogle su da mi unište život", rekla je Rošel.
Situacija se promenila tek posle operacije kada je konačno počela da živi normalnim životom.
Hipertrofija dojke je retko medicinsko stanje vezivnog tkiva dojke u kojem dojke postaju preterano velike. Stanje se često deli na osnovu težine na dva tipa, makromastiju i gigantomastiju. Hipertrofija tkiva dojke može biti uzrokovana povećanom histološkom osetljivošću na određene hormone kao što su ženski polni hormoni, prolaktin i faktori rasta. Hipertrofija dojke je benigno progresivno uvećanje, koje se može javiti u obe dojke (bilateralno) ili samo u jednoj dojci (jednostrano). Prvi put je naučno opisano 1648. godine.
Osnovni uzrok brzo rastućeg vezivnog tkiva dojke, koji rezultira ogromnim razmerama, nije dobro razjašnjen. Međutim, predloženi faktori uključuju povećane nivoe/ekspresiju ili povećanu osetljivost na određene hormone (npr. estrogen, progesteron i prolaktin) i/ili faktore rasta (npr. faktor rasta jetre, faktor rasta sličan insulinu 1, i epidermalni faktor rasta) u dojkama. Izveštava se da se makromatične dojke uglavnom sastoje od masnog i fibroznog tkiva, dok žlezdano tkivo ostaje suštinski stabilno.
Makromastija se javlja kod približno polovine žena sa sindromom viška aromataze (stanje hiperestrogenizma). Hiperprolaktinemija je prijavljena kao uzrok nekih slučajeva makrostije. Makromastija je takođe povezana sa hiperkalcemijom (za koju se smatra da je posledica prekomerne proizvodnje proteina povezanog sa paratiroidnim hormonom) i, retko, sistemskim eritematoznim lupusom i pseudoangiomatoznom stromalnom hiperplazijom. Takođe je primetno da je otprilike dve trećine žena sa makrostijom gojazno. Osim aromataze (kao kod sindroma viška aromataze), najmanje dve druge genetske mutacije (jedna u PTEN) su umešane u izazivanje makromastije.
Nekoliko lekova je povezano sa gigantomastijom, uključujući penicilamin, bucilamin, neotetazon, ciklosporin, indinavir i prednizolon.
(Espreso/Blic žena/prenela P.V)