PUTOKAZ
KAKO NAJLAKŠE MOŽETE DOĆI DO MANASTIRA TUMANE AKO IDETE KOLIMA? Mnogi nisu sigurni, obratite pažnju (MAPA)
Mnogi koji bi poželeli da odu u manastir Tumane se pitaju gde se on tačno nalazi
Mnogi do manastira Tumane žele da idu svojim kolima, ali ne znaju gde se tačno nalazi. Ovako najlakše možete da stignete.
Kada se spomene manastir Tumane, prva asocijacija jesu priče ljudi koji su pronašli mir odlazeći tamo. Kako je jednom prilikom naveo iguman manastira Tumane, Dimitrije Plećević, za njih je to već postala svakodnevica, jer gotovo da nema dana da se u manastiru ne pojavi neko sa nekim od svedočenja koja su izuzetno dirljiva.
Prvi sačuvani zapisi o manastiru Tumane potiču iz 16. veka, a osnovan je u vreme pre Kosovskog boja, kao i mnoge zadužbine Moravske Srbije.
Gde se nalazi manastir Tumane
Mnogi koji bi poželeli da odu u manastir Tumane se pitaju gde se on tačno nalazi. Postoji dosta tura koje vode do tamo autobusom ili kombijem, ali ako ipak izaberete da odete sami svojim automobilom, ovo je detaljno uputstvo. Manastir Tumane nalazi se na severoistoku Srbije, u Braničevskom okrugu, 12 kilometara od Golupca i u neposredoj blizini Golubačke tvrđave. Uz obalu Dunava i granice sa Rumunijom, manastir je okružen i "ušuškan" veličanstvenom prirodom.
Ukoliko se pitate kako stići do manastira Tumane, najbolje je ići putem preko Požarevca koji vodi ka Sredinjevu, do sela Maleševo gde ćete ugledati putokaz za skretanje prema manastiru. Putokazi će tokom celog puta biti jasno istaknuti i važno je napomenuti da je put asfaltiran sve do manastira.
Udaljenost od Beograda je 130, a od Požarevca 50 kilometara. Ovde možete da pogledate mapu. Do manastira iz Beograda se stiže za nešto manje od dva sata.
Kako se obući za manastir Tumane
Brojna su pitanja tumanskih hodočasnika, a jedno od najčešćih je kako se obući pri poseti manastiru. U pravoslavnim manastirima pravila oblačenja vezana su za tradiciju. Ovo su pravila kojih bi se trebalo pridržavati pri odlasku, kako u manastir Tumane, tako i u druge svetinje:
Posetioci moraju da poštuju određene smernice, kako bi pokazali poštovanje prema svetinji. Važan aspekt pravila oblačenja uključuje pokrivanje glave. Žene bi trebalo da nose maramu, odnosno da pokriju glavu, dok bi muškarci trebalo da skinu kapu, odnosno šešir pri ulasku u manastir. Takođe, u manastiru ne bi trebalo nositi upadljivu, neprimerenu odeću. Odeća provokativnog izgleda se izbegava.
Bonus video:
(Espreso / Mondo / J.D / Prenela: A.P)