morate da znate
9 NAJVAŽNIJIH MINUTA U DANU KOJE RODITELJ TREBA DA POSVETI DETETU: Baš oni ostavljaju NAJVEĆE POSLEDICE po njega
Teoriju o devet najvažnijih minuta u danu deteta predstavio je čuveni estonsko-američki neuronaučnik i psihobiolog Jak Panksep
Ako ste se ikada zapitali da li provodite dovoljno vremena sa svojim detetom tokom dana, mama Sara Martinez na TikToku podelila je video koji podseća sve roditelje na devet minuta u danu koji imaju "najveći uticaj na dete". Ti ključni trenuci podrazumevaju tri minuta nakon što se dete probudi, tri minuta nakon što se vrati kući iz škole ili vrtića i tri minuta pre nego što ode u krevet.
Sarin snimak ubrzo je postao viralan, izazvaši niz reakcija, a puno roditelja istaklo je da ih je to utešilo i donekle im olakšalo vaspitanje. "Kao mami koja radi puno radno vreme, trebalo mi je da pročitam ovo. Osećam se toliko krivom jer nisam tu za svoju decu 24 sata", napisala je jedna žena.
Teoriju o devet najvažnijih minuta u danu deteta predstavio je čuveni estonsko-američki neuronaučnik i psihobiolog Jak Panksep, koji je preminuo 2017. godine. Svodi se na to da roditelji ne moraju nužno da budu prisutni 24 sata u životu deteta, već da se intenzivno fokusiraju na tri ključna momenta tokom dana - posle buđenja, posle povratka iz vrtića ili škole i pre spavanja.
On je istraživao kakvu ulogu roditelji igraju tokom ovih minuta, navodeći pritom da što je "veća sfera pozitivnih emocija" koju dete ima sa voljenom osobom, veća je verovatnoća da će postati produktivan i srećan član društva.
Džoana Sajdel, klinički direktor i osnivač porodičnog centra "Toronto Family Therapy & Mediation Inc", ističe da ova teorija stavlja u prvi plan privraženost i osećaj sigurnosti kod deteta.
"To vreme koje majka pominje u videu jeste veoma značajno - to je vreme rutine i tranzicije – i zato jeste vreme u kome je važno kako tretirate dete. Trenuci kada se vaše dete prvi put probudi i vi ga pozdravite, ili se vrati kući iz obdaništa, a vi ste ponovo zajedno, podstiču sigurnost, doslednost i značajno prisustvo. Sve to se radi da bi se formirala sigurna (emocionalna i fizička) ) osnova za vaše dete", ističe Sajdel.
Stav stručnjaka je da ovo jeste odličan koncept, ali da ne bi trebalo da diktira šta je prioritet kada je reč o vremenu koje provodite sa decom.
Bonus video:
(Espreso/BlicŽena/Prenosi A.M.)