Princeza Dajana, Foto: Profimedia

PRUŽILA JE RUKU I...

POTEZ PRINCEZE DAJANE KOJI JE PROMENIO TOK ISTORIJE: Ovo je MOMENAT kada je pokazala KO JE STVARNO BILA (VIDEO)

Mali ljudski čin izazvao je neverovatne reakcije širom sveta

Objavljeno: 11.04.2024. 11:15h

Princeza Dajana je svojim ponašanjem i ljudskošću često iskakala iz stereotipa kraljevske porodice kao nedodirljive, piše Glossy.

U vreme velikog straha i neizvesnosti u vezi sa HIV-om, koji se tada demonizovao kao „gej kuga“, princeza je potajno bila rešena da će njena poseta londonskoj bolnici u kojoj se ljudi oboleli od ovog virusa leče, imati daleko veći uticaj od uobičajene kraljevske vežbe rezanja vrpce, s obzirom da je došla na samo otvaranje odeljenja koje če lečiti ovakve pacijente.

Sa svojim blistavim osmehom, princeza od Velsa je nasamo prošetala odeljenjem, razgovarajući kako sa osobljem, tako i sa pacijentima. Ono što je najvažnije, rukovala se sa svima njima.

Time je razbila široko rasprostranjeno verovanje da se HIV može preneti kontaktom koža na kožu - predrasuda koja je dovela do toga da se obolele od side tretiraju kao prognanici.

Zaista, stigma oko bolesti bila je takva da je devet od deset pacijenata sa kojima je razgovarala i rukovala se odbilo da bude fotografisano iz straha da im se ne otkrije identitet. Samo jedan, Ivan Koen, se složio, ali samo pod uslovom da je slika snimljena iza njega, odnosno da bude okrenut leđima.

Dakle, sa novinarskim i TV kamerama uperenim u nju, princeza Dajana je sela pored kreveta gej muškarca kome je dijagnostifikovana AIDS - i javno se rukovala s njim.

Rečeno je da je princeza Dajana bila nervozna zbog reakcije javnosti na njenu ljubaznost, ali je njena poruka bila jasna i koncizna.

Princeza je nastavila da radi na destigmatizaciji HIV/AIDS-a do kraja svog života.

Često je tajno posećivala i centar London Lighthouse i pionirsku jedinicu za HIV u bolnici Mildmej u istočnom Londonu - koja sada ima jednu od linija londonske železničke mreže nazvane po njoj.

Takođe je istakla posetu jedinicama za AIDS/HIV kad god je išla na inostrane turneje - poseta klinici za HIV u centru Njujorka prikazana je u seriji 4 Krune.

Postala je pokrovitelj Nacionalnog fonda za AIDS, redovno govoreći na njihovim događajima. Godine 1993. održala je govor o efektima HIV-a na majke i decu, dodatno razbivši mit da je HIV/AIDS isključivo zarazio homoseksualnu zajednicu.

U danima nakon njene fatalne saobraćajne nesreće 1997. godine, Gavin Hart iz Nacionalnog fonda za AIDS rekao je za Bi-Bi-Si: „Po našem mišljenju, Dajana je bila najistaknutiji ambasador svesti o SIDI na planeti i niko ne može da ispuni njene cipele u smislu posla.''

Ona je, međutim, svoju strast za pomaganjem ugroženima prenela na svoje sinove, vodeći ih sa sobom na svoje anonimne kasne noćne izlete kako bi podigla raspoloženje pacijenata sa HIV-om.

I Vilijam i Hari su od tada nastavili njen rad, a Hari je posebno govorio na međunarodnim događajima protiv side i čak je bio javno testiran na tu bolest u daljem pokušaju širenja ideje da HIV nije zastrašujuća kuga već infekcija koja se može lečiti.

Vilijam i Hari foto: Profimedia

Podsećajući na poteškoće u radu 1980-ih kada su stigma i homofobija bili rašireni, gospodin Batler je rekao: „Imajući advokata kao što je Dajana, osećao sam se kao da nismo ludi – radili smo pravu stvar.“ „Od princeze Margaret, do princeze Dajane, do princa Harija do princa Vilijama, svi su oni podržavali Terrence Higgins Trust u proteklih 40 godina i mi i dan-danas osećamo efekat koji je Diana imala na način na koji tretiramo i brinemo o njima.''

On je dodao da ceni priliku koju mu je pružila ceremonija OBE u zamku Vindzor da se javno zahvali kraljevskoj porodici na načinu na koji su podržali poverenje i ljude koji žive sa HIV-om. „Bilo je čitavih perioda kada vlada nije bila zainteresovana, ali je kraljevska porodica bila tu za nas“, dodao je on.

Istorija će zabeležiti da je hrabar gest princeze Dajane zaista izazvao morsku promenu u stavovima javnosti prema SIDI i HIV-u. Manje od mesec dana kasnije, predsednik Ronald Regan je održao strastveni govor na tu temu, rekavši da je HIV bolest i da je naša dužnost da pronađemo lek, a ne da osuđujemo našeg bližnjeg.

Danas, iako još uvek nema leka za HIV, infekcija nije automatska smrtna kazna. Novi lekovi znače da se stanje može uspešno lečiti bez dugotrajnih štetnih efekata. I dobrim delom, sve je to zbog jednostavnog rukovanja koje je u to vreme bilo smela i hrabra odluka. Princeza od srca bi sigurno bila ponosna na svoje nasleđe.

Bonus video:

(Espreso/ Glossy/ T.M/ Prenela: T.M)