Groblje u Zlotu, Foto: Nemanja Nikolić

pravila

DA LI SVEŠTENIK IZLAZI NA OPELO OSUMNJIČENIMA I OSUĐENIMA ZA UBISTVO? Evo kakav je stav Srpske pravoslavne crkve

Pravilo je da sveštenik neće vršiti opelo za one koji su izvršili samoubistvo, za one koji su isključeni iz crkve i one koji nisu kršteni

Objavljeno: 11.04.2024. 10:31h

Danas je sahrana brata osumnjičenog za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić iz Bora, koji je se tereti da je zajedno sa ocem pomagao u premeštanju tela devojčice sa deponije kod Banjskog polja na nepoznate lokacije. Veliki broj ljudi u Srbiji se pita da li će njemu biti održano opelo. Srpska pravoslavna crkva ima nedvosmisleni stav o vršenju opela za preminule.

Pravilo je da sveštenik neće vršiti opelo za one koji su izvršili samoubistvo, za one koji su isključeni iz crkve i one koji nisu kršteni. Kada je reč o osobama koje su osumnjičene za neko krivično delo ili se nalaze u pritvoru, stav SPC je da se pristupi svakom slučaju sa pažnjom i poštovanjem osnovnih pravila vere.

FOTO: Nemanja Nikolić
FOTO: Nemanja Nikolić
FOTO: Nemanja Nikolić
FOTO: Nemanja Nikolić
FOTO: Nemanja Nikolić
FOTO: Nemanja Nikolić

Ko ima pravo u Srpskoj pravoslavnoj crkvi na opelo, ko nema?

"Svaki kršteni vernik koji nije isključen iz crkvene zajednice ima pravo na opelo ukoliko nije izvršio samoubistvo. Naravno, da bi neko bio isključen iz crkve potrebno je i da se dokaže krivica da je on uradio nešto. Takođe, važno je da nije izvršio samoubistvo, i zato mi u crkvi tražimo nalaz, odnosno potvrdu o smrti", objasnio nam je sveštenik SPC. Stav crkve je da ukoliko porodica traži opelo od sveštenika, sveštenik nema na osnovu čega da odbije da ga izvrši, ali prethodno moraju biti ispunjeni svi navedeni uslovi.

Stav prema osuđenicima?

foto: Nemanja Nikolić

Za crkvu je važno da osoba pred crkvenim sudom nije osuđena. Kako nam je objasnio sveštenik, crkva deluje drugačije, ne postoji abolicija. Onaj ko je javno osuđen i osuđen je pred crkvenim sudom, sveštenik nema pravo da vrši opelo. Ukoliko sveštenik da epitimiju (duhovni lek da bi grešnik iskorenio greh i ispravio svoj život) na određeni vremenski period, a u međuvremenu se desi da umre, sveštenik neće vršiti opelo.

"Nemoguće je izvući bilo kakvu paralelu između istorijske realnosti i jednog odnosa sa carskim Božijim. Opelo samo po sebi nije konačni sud, ali molitve utiču na konačni sud koji će Bog da da. Svešteničko opelo je samo jedno od svedočanstava koje dajemo", objasnio je sveštenik za Mondo.

Još jedan važan uslov je, kako nam je rekao, da postoji zahtev porodice. Ukoliko je čovek kršten, nije isključen iz crkvene zajednice, nije izvršio samoubistvo, ali nema zahteva porodice pokojnika za opelo, sveštenik ga u takvim slučajevima neće održati.

Podsetimo, brat osumnjičenog D.D. za ubistvo Danke Ilić (2) preminuo je u noći između 6. i 7. aprila u policijskoj stanici u Boru. Njemu je prethodno bilo određeno zadržavanje do 48 sati zbog postojanja osnova sumnje da je pomogao bratu da se premesti telo devojčice.

Bonus video: Sahrana D.D. održaće se danas na Novom groblju u Zlotu

(Espreso/Mondo/Prenela: D.S.)