Soda bikarbona može izazvati više štete nego koristi, Foto: Profimedia

morate znati

10 STVARI KOJE NIKAD NE TREBA ČISTITI SODOM BIKARBONOM: Možete ih ZNATNO OŠTETITI i naneti im OZBILJNU ŠTETU

Mada se čini da soda bikarbona može napraviti čuda s čišćenjem u domaćinstu, ona nije svemoguća, a u nekim slučajevima može napraviti štetu ako se koristi tamo gde ne treba.

Objavljeno: 03.04.2024. 21:58h

Malo je toga što soda bikarbona ne može. To je sjajno višenamjensko sredstvo za čišćenje i možete ga koristiti u kuvanju, kućnoj medicini, po kući, pa čak i za izradu rukotvorina s decom.

Međutim, postoje neki slučajevi gde soda bikarbona izaziva više štete nego koristi. Mada može pomoći u većini kućnih poslova, nemojte je koristiti kod čišćenja ovih površina.

Bolje koristite sredstvo za čišćenje stakala kući. Soda bikarbona je abrazivno sredstvo za čišćenje pa postoji mogućnost da će izgrebati staklo ili ogledalo. Ako tražite potpuno prirodnu supstancu za čišćenje, stručnjaci predlažu sirće za staklene površine, prenosi N1 Hrvatska.

Aluminijum

U redu je koristiti sodu bikarbonu za čišćenje aluminijskih lonaca i tiganja, ali važno je zapamtiti da ih odmah nakon toga isperete. Soda bikarbona može uzrokovati oksidaciju aluminijuma pa će površina suda potamneti.

Keramička ploča šporeta

Soda bikarbona odlična je za čišćenje ploča za kuvanje, ali je izbegavajte ako imate ploču od keramičkog stakla. Može je lako izgrebati i ostaviti beli trag koji se teško uklanja.

Keramičku ploču na šporetu ne treba prati sodom bikarbonomfoto: Profimedia

Mermer

Nikada ne bi trebalo da koristite sodu bikarbonu za čišćenje mermernih ili kvarcnih površina. S vremenom će soda bikarbona oštetiti zaštitni sloj i na kraju uzrokovati ogrebotine na mermeru ili kvarcu.

Drveni nameštaj

Soda bikarbona može biti pretvrda za neke završne slojeve na drvenom nameštaju i njeno korišćenje može uništiti nameštaj. Stručnjaci umesto toga predlažu razređenu mešavinu za pranje sudova.

Antikno srebro

Mada će potapanje srebrnog posuđa u vodu i sodu bikarbonu brzo ukloniti mrlje s njega, mešavina je previše abrazivna i može uzrokovati gubitak patine i brže tamnjenje nakon toga. Ako imate antikno srebro, radije ga dajte profesionalcu na čišćenje.

Sve s dubokim urezima ili pukotinama

Drveni nameštaj ne treba prati sodom bikarbonomfoto: Printscreen

Soda bikarbona ostavlja beli, prašnjavi talog nakon što se osuši. Stoga je nikada ne bi trebalo da koristite za čišćenje površina s dubokim urezima ili pukotinama jer će talog ostati i može se nakupiti.

Koža

Soda bikarbona ima neutralni pH dok je ljudska koža blago kisela. Redovno korišćenje sode bikarbone na koži neutralizovaćeće prirodan nivo kiseline te je može ostaviti suvom i ispucalom.

Kosa

Slično kao s kožom, redovna upotreba sode bikarbone na kosi ukloniće njenu prirodnu masnoću, a kosa će biti suva i lomljiva.

Drveni podovi

Slično drvenom nameštaju, soda bikarbona može istrošiti premaz koji se koristi na drvenim podovima. Najbolje je držati se sredstava za čišćenje pripremljenim posebno za drvene podove, piše „Reader’s Digest“.

BONUS VIDEO:

(Espreso / Dnevno / Prenela I.O.)