BRAK
VIŠE OD POLOVINE BRAKOVA U OVOJ ZEMLJI SU IZMEĐU PRVIH ROĐAKA: Jeziva praksa dovela do JEZIVIH ANOMALIJA među decom
Brakovi u Pakistanu bi mogli da dobiju novi zakon - obavezan DNK test
Više od 60 posto brakova u Pakistanu sklopi se između najbližih prvih rođaka, a čak 29 miliona od 200 miliona pakistanaca ima razvojne anomalije zbog ove užasne prakse.
Brakovi između prvih rođaka u Pakistanu mogli bi dovesti do novog zakona za stupanje u brak.Naime, zbog ovakvih brakova dolazi do velikog broja poremećaja kod dece, izjavila baronesa Širla Flater, član britanske Kuće lordova 2017. godine.
Prema zvaničnoj statistici čak 60% brakova u Pakistanu se sklopi između bliskih rođaka. Čak 29 miliona od 200 miliona Pakistanaca ima razvnojne anomalije.
Parovi koji se venčavaju morali bi da budu primorani da prvo urade DNK test kako bi bili sigurni da nisu rođaci, rečeno je u britanskoj Kući lordova pre nekoliko godina.
Baronesa Flater, bivša članica britanske Konzervativne partije pakistanskog porekla, 2017. izjavila je da u pojedinim pakistanskim zajednicama postoji mnogo bračnih zajednica između najbližih rođaka, pogotovu u kašmirskoj oblasti.
"Ako odete u bilo koju takvu porodicu sa četvoro ili petoro dece, zatećićete najmanje jedno ili dvoje sa nekim vidom invaliditeta. To je apsolutno neprihvatljivo, iako mi ne možemo da uradimo ništo po tom pitanju, da li je to fer prema deci?", upitala je baronesa.
Flater, inače bivša advokatica koja je rođena u pakistanskom gradu Lahore dok je bio deo Indije, tvrdi da, bez obzira na roditelje, nije fer da se dozvoli da deca postanu invalidi zbog socijalne prakse.
"To je ponašanje koje ne pripada današnjem vremenu, kada znamo toliko o DNK. Trebalo bi da postoji barem neko pravilo koje kaže da morate da uradite DNK test pre nego što se vaš brak može registrovati", rekla je Flater.
Brakovi među najbližim rođacima, koji su nelegalni u Velikoj Britaniji, i dalje se praktikuju unutar pakistanskih zajednica u Britaniji, kao i među pojedinim arapskim i afričkim porodicama. Prema medicinskim istraživanjima, Pakistanci u Britaniji nose tri procenta ukupnog rađanja u zemlji, ali su odgovorni i za 30 odsto ukupnog broja britanske dece rođene sa invaliditetom, piše britanski "Telegraf".
Baronesa je takođe izrazila zabrinutost zbog šerijatskog zakona, prema kojem žene teško dobijaju razvod.
"Uznemiravajuće je da muškarac može da dobije razvod ako samo pita, dok žena može da čeka godinama i da ga nikada ne dobije. Može da dobije britanski razvod, ali ne i šerijatski", objašnjava baronesa.
To znači, kako je objasnila, da te žene ne mogu da putuju u Pakistan, jer ako odu tamo njihovi muževi mogu da im oduzmu decu bez obzira na to koliko su stara.
"Svi brakovi trebalo bi da automatski budu registrovani u ovoj zemlji. Nije fer prema ženi da neke Britanke, jer sve su Britanke kada dođu ovde, budu tretirane po drugačijim i neprihvatljivim pravilima", rekla je.
Bonus video:
(Espreso/BlicZena/Prenela T.Š.)