ŠOK!
DALA PREKO 7.000 EVRA DA DOBIJE POSAO U HRVATSKOJ, A ONDA... Ostala bez svega zbog jedne stvari, OVO NIJE U REDU!
Kako je biti migrant na sezoni u Hrvatskoj?
Iz godine u godinu Hrvatska zavisi od sezonskih ranika iz komšijskih zemalja, a u poslednje vreme je počela da se okreće radnicima iz Nepal, Filipina i drugih kako bi izdržala sezonu. Od građevinskih poslova do turizma, ima na desetine hiljada slobodnih mesta za radnike. Sa tom idejom je Durga Fujal došla u Hrvatsku i doživela neprijatno iznenađenje.
Durga Fujal se nadala da će započeti novi život kada je sletela u Hrvatsku, ali se suočila sa teškom bitkom da se prilagodi, piše u sredu francuska novinska agencija AFP. Fujal je među desetinama hiljada migranata koji su hrlili u Hrvatsku iz čak Azije, jer očajnički pokušavaju da prevaziđu hronični nedostatak radne snage.
Tradicionalno zavisna od sezonskih radnika iz susednih zemalja, Hrvatska se sve više oslanja na radnike iz Nepala, Indije, Filipina i druge kako bi premostila jaz. Masovna emigracija i depopulacija stvorila je desetine hiljada slobodnih građevinskih i uslužnih poslova u zemlji koja zavisi od turizma, poznatoj po svojim živopisnim plažama duž Jadranskog mora.
U Nepalu je Fujal platila ukupno 7.000 evra za razne takse, dokumenta i putne troškove pre sletanja u Hrvatsku.
Ipak, nisu svi izrazili dobrodošlicu, jer se migranti suočavaju sa skučenim i skupim stanovima. Kako je navela, mesec dana nakon dolaska ostala je bez posla, a agencija koja ju je zaposlila nije joj ponudila nikakvu pomoć.
- Bilo je veoma teško. Nisam imala posao, smeštaj, hranu - rekla je ona.
Migrante takođe redovno napadaju na internetu, a korisnici društvenih mreža ismejavali su ih zbog okupljanja tokom novogodišnjeg slavlja u Zagrebu, nazivajući proslavu “Adventom u Katmanduu” i “Nepalskom novom godinom”.
Jezične barijere zajedno s konzervativnim stavovima prema autsajderima predstavljaju bezbrojne prepreke prihvatanju nove radne snage.
Zemlja je 2023. godine obezbedila radne dozvole za skoro 120.000 državljana zemalja koje nisu članice EU, što je skok od 40 odsto u odnosu na prethodnu godinu. Međutim, uoči opštih izbora u aprilu, desničarske stranke optužile su migrante da ugrožavaju bezbednost zemlje i kradu poslove od Hrvata.
Bonus video:
(Espreso//Poslovni dnevnik/Prenela T.Š.)