nauka
ANI ĆE VRATITI ZAMRZNUTE EMBRIONE POSLE TRI GODINE: Doneta revolucionarna presuda u Srbiji!
Presuda koja sve menja
Prošlo je tri godine od kako je suprug Ane Mladenović Marković (46), preminuo od posledica koronavirusa, a embrioni koje su njih dvoje zamrzli u jednoj privatnoj klinici u Beogradu, su prema Zakonu o biomedicinski potpomognutoj oplodnji (BMPO) još 2022. bili spremni za spaljivanje. Međutim, Ana je odlučila da se bori za svoje potomstvo i tužila je kliniku, jer joj je muž u nasleđe ostavio njihove embrione, a po Zakonu o nasleđivanju, ustanova je u obavezi da ih vrati. Posle niza različitih presuda i žalbi, od 2021. do danas, Viši sud je doneo konačnu odluku, da embrioni pripadaju majci - Ani.
U avgustu 2023. Prvi osnovni sud presudio je protiv Ane i dodelio embrione privatnoj bolnici. Međutim, ona je uložila žalbu i predmet je u januaru ove godine vraćen na Viši sud, koji je pre nekoliko dana doneo konačnu presudu, u njenu korist.
“Srećna sam, ali ne u onoj meri u kojoj bih bila, da je sve ovo ljudski rešeno. Kada sam čula presudu, osetila sam neku vrstu olakšanja, kao da sam spasila decu od dželata. Radovaću se u potpunosti, ako mi se namesti u životu, i ako mi zdravlje omogući, da naše embrione i iskoristim”, sa osmehom kaže Ana.
Embrione "seli" u inostranstvo
Ovo je prvi slučaj borbe za potomstvo, tačnije za zamrznute embrione, nakon smrti partnera u Srbiji, koji se završio u korist tužilje.
“Nakon što sam sa svojom pričom izašla u javnost još 2022. godine, javile su mi se žene, Tijana, Danijela i druge, koje su u istoj ili sličnoj situaciji. Sve one, ušle su u procese posle mene, a sada mi je drago što moju presudu mogu da koriste u svojim sudskim postupcima”, navodi zadovoljno Ana.
Nakon više godina mučenja i iscrpljujuće borbe, Ana svoje embrione sada planira da preseli u inostranstvo, samo što dalje od klinike u Beogradu, koja je želela da ih spali.
“Onog momenta kad budem imala svu dokumentaciju, transportovaću embrione u kliniku u inostranstvu. Oni su se razvili, a sad treba da se prebace na suvom ledu, za to su potrebni posebni uslovi. Sve sam već ugovorila, to je transport koji košta više hiljada evra, ali nemam izbora. Ne želim da embrioni ostanu i dalje u ustanovi koja se grčevito borila da ih ne dobijem, kako bi ih oni spalili. Potrebno je da od klinike dobijem potvrdu o njihovoj ispravnosti, a ako budu odugovlačili, znaću da nešto kriju. Nadam se, ako sve bude kako treba, da ću u nekom trenutku moći da izvršim embriotransfer, pa da vidimo kako će moj organizam da reaguje. Svakako smo, zahvaljujući ovoj presudi, dobili šansu, moji embrioni i ja”, objašnjava Ana.
Inače, po Zakonu o BMPO, klinika je bila dužna da spali njene embrione nakon isteka ugovora, a čuvanje materijala je plaćeno za dve godine. Ipak, spaljivanje je odloženo zbog sudskog procesa, koji je, na sreću, završen u Aninu korist.
“Po presudi, klinika mora da preda Ani embrione, u suprotnom idemo u postupak izvršenja. Ako odbiju da ih predaju, to će ukazati na sumnjive postupke klinike, da su ih uništili ili da su sa njima ko zna šta uradili. Oni još nisu videli presudu, ali su me uverili da onog trenutka kad bude u njihovim rukama, predaće nam embrione”, kaže advokat Aco Manojlović, koji zastupa Anu u ovom slučaju.
Presuda koja sve menja
U pitanju je svakako presuda koja će promeniti tok sudskih procesa, koji su započeti sa istim motivom.
“Ovaj slučaj će uticati na čitavu oblast o pripadnosti reproduktivnog materijala, embriona, u okviru Zakona o BMPO. Iako je prema zakonu neophodna saglasnost davaoca, Ana ima ostavinsko rešenje, po kojem je nasledila embrione, što je uređeno Zakonom o nasleđivanju. U klinici su tražili potpis njenog muža, koji je preminuo, kako bi joj ustupili embrione, jer tako piše u zakonu, što je neshvatljivo. Ovaj slučaj pokazao je zasigurno da su neophodne izmene i dopune ovog zakona”, objašnjava Manojlović.
On ističe i da zakonski treba rešiti pitanje zamrznutih jajnih ćelija i semene tečnosti.
Bonus video:
(Espreso/Nova/Preneo D.M.)