surfinije
SRBI OBOŽAVAJU PETUNIJE, ALI OVA JAPANSKA BILJKA JE JOŠ LEPŠA OD NJIH: Saznajte kako se NEGUJE i ulepšajte svoj vrt
Surfinije vole puno sunca, tako da ih treba držati na mestu gde će dobijati barem 6-8 sati sunca dnevno
Da od ranog proleća i celog leta uživate u bujnom cvetanju surfinija treba da znate kako da ih negujete i kako da sačuvate ovu lepu i nežnu biljku koja može da izraste toliko da izgleda kao cvetni oblak.
Surfinije su mlađe sestre naših voljenih petunija i cveće koje lepotom i raznovrsnošću boja najlepše ukrašava balkone, dvorišta, ali i mesta u kojima živimo. Poznate su po dugom i bujnom cvetanju tokom cele letnje sezone, a u visećim saksijama zaista izgledaju kao šareni cvetni oblaci.
Ovaj cvet je nastao u Japanu kao hibrid starih dobrih petunija, pa su manje otporne od njih. Ukrštanjem se došlo do bogate palete očaravajućih boja surfinija, pa ih ima u crvenoj, beloj, bordo, roze, tamno i svetlo ljubičastoj, žutoj i plavoj boji. I obodi latica mogu biti različiti, od jednostavnih do nazubljenih.
Posvetite im malo više pažnje i dugo uživajte
Surfinije vole puno sunca, tako da ih treba držati na mestu gde će dobijati barem 6-8 sati sunca dnevno.
Redovno zalivanje je ključno za zdrav rast surfinija. Pazite da zemlja bude vlažna, ali ne previše natopljena. Najbolje je da ih zalijete kada se površinski sloj zemlje osuši.
Treba ih redovno đubriti tokom sezone cvetanja kako bi imale dovoljno hranljivih materija za bujan rast. Možete da koristite tečno đubrivo za cvetnice ili đubrivo sa visokim sadržajem fosfora.
Redovno orezivanje i zakidanje biljke podstiče rast novih pupoljaka, a uklanjanje precvetalih cvetova i suvih delova pomoći će da održite bujno cvetanje surfinije. Osim što ružno izgledaju, precvetali i osušeni delovi zaklanjaju svetlost mladim izbojcima.
Bez predznanja neće napredovati
* Surfinije ne uspevaju na mestu koje je izloženo kiši i vetru
* Sadite ih u saksije oko 20 cm širine i 18 cm dubine
* Pre sadnje proverite da saksije imaju otvore za drenažu
* Na dno saksije obavezno stavite drenažni sloj od kamenčića
* Koristite specijalno pripremljen supstrat, zemlju za surfinije
Sačuvajte ih od lisnih vaši
Lisne vaši, poput drugih štetočina, mogu da oštete biljku surfinije i da ozbiljno ugroze njihov zdrav rast. Zato primenite mere zaštite koje će ih sačuvati. Pre svega, redovno ih pregledajte kako biste na vreme primetili prisustvo lisnih vaši i preduzeli odgovarajuće mere zaštite pre nego što se štetočine prošire.
* Kao preventivu od lisnih vaši oko surfinija zasadite takozvane biljne mirisne barijere, biljke koje odbijaju lisne vaši. Beli luk, nana ili lavanda će držati štetočine dalje od vaših surfinija.
* Male kolonije lisnih vaši na surfinijama možete jednostavno da uklonite ručno. Zato ih redovno pregledajte i reagujte na vreme kako biste sprečili širenje lisnih vaši.
* Prirodni neprijatelji su uvek dobro rešenje, pa ako u oko saksija primetite bubamare ili ose, koje se hrane štetočinama, nemojte ih terati jer rade za vas.
* Postoje razni insekticidi na tržištu namenjeni za suzbijanje lisnih vaši. Među njima ima organskih i hemijskih proizvoda, ali budite pažljivi i pratite uputstva proizvođača kada ih primenjujete.
Bonus video:
(Espreso/BlicŽena/Prenosi A.M.)