obratite pažnju
AKO VIDITE OVAKAV KUPUS NA PIJACI BEŽITE OD NJEGA GLAVOM BEZ OBZIRA: Pun je OTROVA i GLJIVICA, TRULIJI nećete naći
Prilikom kiseljenja proizvođači najčešće greše u količini soli koju dodaju, ističe Ilin i dodaje da često ne vode računa o tome da li su temperatura i vremenski uslovi odgovarajući.
Za kiseljenje je potreban dobar kupus, voda i dva do 2,2% soli. Ako se ovo poštuje, nema straha od kvarenja.
Šta je znak kvarenja kupusa?
Janković za kiseljenje koristi kupus, vodu i so i to je, napominje, sve što je potrebno. U slučaju pripreme ribana ne dodaje se voda. Prilikom pripreme u rastvor se stavlja dva do 2,2% soli.
„Ukoliko se odabere dobar kupus i pravilno odradi koncentracija soli, nema straha od kvarenja. Burad sa kupusom treba držati na temperaturi ispod 10 stepeni da više temperature ne utiču na kvarenje. Truli kupus se prepoznaje po mirisu i ukusu. Na vrhu bureta je i scrum. Ako je crne ili zelene boje i veoma guste, dolazi do razvoja gljivica. Međutim, ako glavica kada se izvadi, nema čudan miris i ukus, onda je kupus dobar“, kaže ovaj proizvođač.
Dodaje da je kiseli kupus najbolje čuvati u drvenom buretu. Ako nema takve bure, drugo rešenje je da se napravi od plastike.
„Važno je da zagađen vazduh i prašina ne uđu unutra. Ne mora da bude 100 posto vakuumsko zaptivanje, ali nije dobro za prašinu i insekte da uđu."
Sačekajte da se temperatura stabilizuje
Prilikom kiseljenja proizvođači najčešće greše u količini soli koju dodaju, ističe Ilin i dodaje da često ne vode računa o tome da li su temperatura i vremenski uslovi odgovarajući.
„Uglavnom greše i u tome što ne vode računa o temperaturi. Za biofermentaciju je potrebno da budu stabilni na nivou od 18 do 21, maksimalno 22 stepena, a onda kupus brzo i lako ukiseli, pa shodno tome ne treba pristupiti ovom poslu dok se temperatura ne stabilizuje“,objašnjava proizvođač kupusa i predsjednik Udruženja “Futoški kupus”, Miroljub Janković za Agrosavjet.
(Espreso/agroklub.ba/Prenela P.V.)