MINIMALNA ZARADA
DA LI ĆE MINIMALAC U 2024. GODINI BITI POVEĆAN DVA PUTA? Pominje se mogućnost, a evo od čega to zavisi
Od 2014. godine minimalna zarada se se usklađuje jednom godišnje, u septembru
Od Nove godine stupila su nova pravila na snagu koja se tiču povećanja plata, penzija i minimalca.
Plate u javnom sektoru povećane su za 10 odsto, penzije za 14,8 odsto , a minimalna zarada za 17, 8 odsto. Nakon ovog usklađivanja minimalac iznosi 47.000 dinara.
Oko 350.000 radnika koji primaju minimalac od januara su dobili uvećanu zaradu za 17,8 odsto. Najčešće su to oni koji rade u trgovini, uslužnim delatnostima i poljoprivredi, proizvodnji. Minimalna zarada povećana je i 2023. godine na nivo od 42.000 dinara, a nakon toga 1. januara 2024. na 47.000 dinara. Ovogodišnji minimalac je praktično veći za 5 hiljada dinara u odnosu na prethodnu godinu.
Predstavnici sindikata su se zalagali da minimalna zarada bude povećana na 52.000 koliko košta i potrošačka korpa, kao i da bi usklađivanje trebalo da bude dva puta godišnje.
Od 2014. godine minimalna zarada se se usklađuje jednom godišnje, u septembru. Do tada se usklađivala dva puta godišnje, ali moguće je pokrenuti i vanredni postupak usklađivanja minimalca bilo kada tokom godine.
Goran Milić, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, smatra da ne treba više toliko pričati o minimalnoj ceni rada, već o ceni rada koja je dovoljna za pristojan život.
– Minimalac bi zato i trebalo usklađivati dva puta godišnje. Nažalost, poslodavci uvek „vuku” na stranu da ta zarada treba da se poveća za onoliko koliko iznosi privredni rast zemlje. Ipak, ne treba zaboraviti da, kada se odlučuje o toj ceni rada, uzimaju se parametri u aprilu date godine, odlučuje se o visini minimalca u septembru, da bi ta cena rada važila od januara naredne godine. A od tog aprila do tog januara promene se stvari sto puta na štetu onih koji primaju minimalac – rekao je on za Politiku.
Na pitanje da li očekuje da će se minimalna zarada povećati dva puta u toku ove godine, jer je o tome bilo i zvaničnih nagoveštaja, a što su sindikati tražili i prošle godine, u Uniji poslodavaca Srbije ističu da je takav zahtev u 2023. imao smisla zbog previsoke inflacije.
– U odnosu na prethodnu, ovogodišnja minimalna zarada značajno je povećana, za 17,8 odsto, pa nema potrebe dalje je povećavati. Ako bi se promenila minimalna cena rada zbog inflacije ili iz nekog drugog opravdanog razloga za to, onda bi morale da se povećaju i ostale zarade – podseća Nebojša Atanacković, počasni predsednik unije.
Ipak, za najveći deo privrede ne bi bio problem da li će se nivo minimalne zarade tako određivati u budućnosti, jer takvi poslodavci ionako već isplaćuju zarade koje su iznad minimalne.
Bonus video:
(Espreso / Politika / Prenela: A.P)