pažnja
KARDIOLOG ZAGRMEO NAGLAS PA OTKRIO KOJA POŠAST RAZARA SRCE NE BIRAJUĆI NI POL NI GODINE: U riziku je SVAKI ČETVRTI
Kad se genetika, povezena sa svim oblicima kardiovasklularnih oboljenja ostavi po strani, kao uzroci pomenute aritimije izdavajaju se preterani stres, konzumiranje cigareta, alkohola, korišćenje psihoaktivnih supstanci.
Pored akutnog infarkta miokarda i arterijske hipertenzije danas u najčešće bolesti srca spadaju i poremećaji srčanog ritma, odnosno aritmije, a kao njihov najzastupljeniji oblik izdvaja se atrijalna fibrilacacija.
- Kao poremećaj srčanog ritma, javlja se kod osoba sa koronarnom bolešću srca, odnosno ishemijskom bolesti u koje spada grupa bolesti izazvane smanjenim protokom krvi kroz srčane arterije, zatim kod osoba sa slabošću srčanog mišića, bolešću mitralnog zaliska, posebno mitralnoj stenozi, povećanoj funkciji štitaste žlezde, bolestima srčane kese. A kod jednog broja bolesnika uzrok ne može da se otkrije- objašnjava mr sc.med dr Ognjen Gudelj, internista - kardiolog.
A česta bolest je u progresiji.
- Dve decenije unaza kako u svetu, tako i kod nas, beleži se nezapamćen porast ove aritmije, tako da je stekla epitet nezarazne kardiovaskularne epidemije. Procenjuje se da će njena učestalost biti dvostruko veća u narednih 50 godina, pa se sa pravom na ovu bolest gleda kao na bolest u usponu, a mehanizmi njenog nastanka i lečenja su pod konstantnim medicinskim istraživanjima- naglašava.
Kad se genetika, povezena sa svim oblicima kardiovasklularnih oboljenja ostavi po strani, kao uzroci pomenute aritimije izdavajaju se preterani stres, konzumiranje cigareta, alkohola, korišćenje psihoaktivnih supstanci.
- Kod opasnih aritmija ne moramo da imamo izražene simptome i obrnuto, bezopasne aritmije kod pojedinih pacijenata izazivaju vrlo neprijatne simptome- ističe doktor.
Bolest ne mimoilazi ni mlađu populaciju, sa aritmijom se bore i aktivni i bivši sportisti koji na ovom polju čak i prednjače u odnosu na ostale grupe pacijenata. Kad je reč o razlikama između polova, aritmija ih briše, pa podjednako pogađa i žene i muškarce.
- Rizik da tokom života dobije atrijalnu fibrilaciju ima svaki četvrti muškarac i žene starije od 40 godina- objašnjava dr Gudelj.
Atrijalna fibrilacija može da izazove nastanak tromba, tromboembolijsku bolest ili moždani udar.
- Lečenje ovog oblika aritmije je dosta kompleksno i podrazumeva pre svega ponovno uspostavljanje i održavanje sinusnog ritma, odnosno kontrolu frekvence komora. Može da uključuje primenu beta blokatora i antiaritmika, terapija je ponekad invazivna, u obliku radiofrekventne ablacije (invazivno nehiruško lečenje aritmija, prim.a) - kaže doktor.
Drugi način lečenja primenjuje se i u prevenciji moždanog udara kad pacijent nije u mogućnosti da prima lekovi protiv zgrušavanja krvi.
- Metoda podrazumeva tretiranje izvorišta aritmija radio-frekventnom energijom koja vrši destrukciju tkiva i na tom mestu se stvara ožiljak koji sprečava dalje širenje abnormalnih impulsa kroz srce- objašnjava dr Ognjen Gudelj.
Aritmije treba sprečiti odgovarajućim preventivnim merama. Lekar kao uzrok povećane stope ove bolesti navodi nerazvijenu kulturu brige o zdravlju, odnsono zanemarivanje reedovnih sistematskih pregleda kojima mogu da se spreče ozbiljnija srčana obolenja. Redovnim kontroloma, pravilnom ishranom, držanjem stresa pod kontrolom i zdravim stilom života aritmije se mogu preduprediti.
(Espreso/Blic žena/Jelena Milenković/Prenela P.V.)