u jeku borbe
"NASTAVLJAM BORBU SVOJE POKOJNE SUPRUGE": Advokat Zoran Pešić prošao je pakao, a sada se BORI ZA SVE TRUDNICE
Advokat Zoran Pešić iz Niša ponudio je besplatnu pravnu pomoć ženama koje su pretrpele akušersko nasilje, a u razgovoru za Espreso otkriva motiv ovog gesta
Potresna objava Marice Mihajlović na društvenoj mreži Fejsbuk, koja je optužila ginekologa akušera iz bolnice u Sremskoj Mitrovici za smrt njene bebe, pokrenula je lavinu svedočenja žena koje su doživele nasilje tokom porođaja u Srbiji.
Ove potresne priče bacaju svetlo na ozbiljne izazove sa kojima se suočavaju trudnice i porodilje u zdravstvenim ustanovama, podstičući pitanja o kvalitetu zdravstvene nege tokom najvažnijeg životnog trenutka.
Strah, neznanje ili nešto treće razlozi su zašto žene radije izbegavaju da ove slučajeve prijave nadležnima. U jeku borbe sa ovim sistemskim problemom, advokat iz Niša, Zoran Pešić, ponudio je ženama besplatnu pravnu pomoć i podsetio da se bore za sebe, da ne ćute i ne trpe.
U razgovoru za Espreso objasnio je da akušersko nasilje nije samo direktno nasilno ponašanje, već i ignorisanje porodilja, nepružanje adekvatne medicinske pomoći u tim trenucima.
"Akušersko nasilje je svaki oblik verbalnog ili fizičkog zlostavljanja od strane lekara, svaki vid neprijatnog i agresivnog ponašanja, od ciničnih i uvredljivih izjava lekara i medicinskog osoblja do fizičkog maltertiranja prilikom porođaja", ističe advokat.
Kako objašnjava, u našem društvu vlada mišljenje da je "uvek moglo gore", a ljudi su naučeni da se ne bore za sebe, već da ćute i trpe, a nasilje je postalo deo svakodnevice.
Na ovaj potez se nije odlučio slučajno. Nastavio je borbu njegove pokojne supruge Marije koja je preminula u oktobru 2022. druge godine, a koja nije imala priliku da se bori protiv akušerkog nasilja u Srbiji, iako joj je to bila namera. Kako kaže advokat, pokojna supruga je takođe pretrpela jedan vid akušerskog nasilja samo par dana pre porođaja.
"Podizanje svesti o neophodnosti borbe protiv tog nasilja ovih dana, gde su šerovani i postovi sa Marijinog instagram naloga je i mene opet pokrenulo da se aktivno uključim i dam maksimalno doprinos i učinim sve što je u mojoj moći da se već jednom stane na put bahatom i bezobzirnom ponašanju lekara u akušerskoj oblasti. Mi svi advokati u kancelariji samo nastavljamo ono što je Marija započela i što bi sigurno sprovela u delo da je sa nama", kaže advokat.
Od trenutka kada je ponudio besplatnu pravnu pomoć, javilo mu se više slučajeva, a najviše je bilo pritužbi na drsko i bezobzirno ponašanje medicinskog osoblja i na nepreužanje adekvatne medicinske pomoći usled koje je jedna porodilja imala ozbiljno ugroženo zdravstveno stanje, a koje će kako kaže nažalost ostaviti i trajne posledice.
"U svim slučajevima je očigledan primer akušerskog nasilja. Obavio sam razgovor sa njima, pregledao dokumentaciju i smatram da ima osnova za pokretanje krivičnih postupaka. Nadam se da će porodice pokrenuti te postupke, a ja sam naravno spreman da ih zastupam da do kraja ostvare svoja prava i dokažu postojanje akušerskog nasilja u njihovim slučajevima, kako tim i takvim lekarima i medicnskom osoblju ne bi palo na pamet da više ikada i pomisle na to da prema bilo kome vrše nasilje", ističe.
Činjenica je da je akušersko nasilje stara "boljka" našeg sistema, i činjenica je i da se o promenama govori tek kada do fatalnog ishoda dođe.
O tome da li će žene u Srbiji konačno imati garantovan dostojanstveni tretman na porođaju, advokat kaže da je napravljen dobar početni korak, ali i da je potrebna istrajnost u borbi i kontinuitet.
"Žene su ohrabrene, što mogu proceniti na osnovu pisanja po društvenim mrežama, javno se prozivaju lekari koji se tako ponašaju i verujem da će se brzo krenuti i sa prijavama protiv nesavesnih lekara. Кad nesavesni lekari i ceo zdravstveni sistem budu suočeni sa velikim brojem prijava, neće biti u mogućnosti da više to kriju i da se štite, a moje mišljenje je da će to ohrabriti savesne lekare da i oni u svojim ustanovama više ne moraju da brane bahate i bezobzirne lekare", navodi.
"Došlo je do gornje tačke, gde više lekari ni ne prikrivaju takvo svoje ponašanje, otvorenim vređanjem, otvorenim nepružanjem pomoći i nege te na kraju i otvorenim vršenjem fizičkog nasilja", kaže advokat za Espreso.
Svojim kolegama poručuje da tu borbu što više olakšaju i stave širi društveni interes iznad profesije, a ženama da više ne trpe bilo koji oblik nasilja za vreme trudnoće, porođaja i nakon porođaja, i da se izbaci iz misli krilaticu „uvek može gore“.
Zabranjeno preuzimanje dela ili čitavog teksta i/ili foto/videa, bez navođenja i linkovanja izvora i autora, a u skladu sa odredbama WMG uslova korišćenja i propisima Zakona o javnom informisanju i medijima.
Bonus video:
(Espreso)