NEVEROVATNO
STARIJA BEOGRAĐANKA UVREDILA MUSLIMANKU AMRU U CENTRU GRADA: Sramota ŠTA JOJ REKLA, a od ODGOVORA je ZANEMELA
Ovaj odgovor je otvorio prostor za dijalog o značenju hidžaba, koji Amra opisuje ne samo kao verski simbol, već i kao izraz ličnih uverenja
Amra Halilović je doktorand na Filološkom fakultetu Univerziteta u Beogradu i neko koga zbog zanimljivih objava na društvenoj mreži Instagram prati više od 77.000 ljudi. Iako na svojim društvenim platformama često "širi" pozitivu, Amra je u Beogradu iskusila veoma neprijatno iskustvo i to samo zato što je muslimanka.
Naime, njoj je starija žena javno uputila uvredljiv komentar zbog njenog nošenja hidžaba. Incident, koji je mogao eskalirati u otvoreni sukob, pretvorio se u priliku za promociju tolerancije i razumevanja zahvaljujući smirenom i mudrom odgovoru Amre.
Ona se, kako navodi na društvenoj mreži "X" vraćala s predavanja, kada ju je zaustavila starija žena, očito iznervirana, postavljajući pitanje zašto u 21. veku "dopušta da je suprug prisiljava na takvo odevanje”. Halilović je, međutim, odgovorila pitanjem koje je iznenadilo prisutne:
"A ko je Vas naterao da stavite taj šal oko vrata?".
Ovaj odgovor je otvorio prostor za dijalog o značenju hidžaba, koji Amra opisuje ne samo kao verski simbol, već i kao izraz ličnih uverenja, dostojanstva i čestitosti.
Ona je u svojoj objavi pojasnila da hidžab nije samo odevni predmet, već simbol koji garantuje da su osobe oko nositelja sigurne od njegovih ruku, reči, i misli. Naglasila je važnost razumevanja i prihvaćanja različitosti.
Amra je istakla da svi treba da budu ocenjeni prema svojim delima i vrlinama, a ne predrasudama.
Halilovićeva poruka o hidžabu kao simbolu slobode, napretka i individualnosti odjeknula je među korisnicima društvenih mreža, dobivajući veliki broj pozitivnih komentara i reči podrške. Njen postupak i reči postali su inspiracija mnogima, pokazujući snagu tolerancije i važnost razumevanja u društvu koje se često suočava s predrasudama i nesporazumima.
"Milost, čestitost, dobročinstvo, saosećanje, iskrenost – to su osobine po kojima se delimo,” napisala je Halilović, podsećajući da pravi karakter osobe nije u onome što nosi na glavi, već u onome što nosi u srcu.
Njenu objavu prenosimo u celosti:
"Sećam se da mi je jednom nakon predavanja kojem sam prisustvovala jedna starija žena prišla onako sva srdita i obratila mi se rečima: “Zašto to nosiš?!", ukazujući na moju maramu. Pa, 21. vek je, a ti i dalje dopuštaš da te tvoj suprug prisiljava da se tako oblačiš".
"Začudila sam se, ali sam joj smireno i ljubazno odgovorila: “A ko je Vas naterao da stavite taj šal oko vrata?!” Pogledala me iznenađeno. Rekla sam: “Kao što Vas niko nije naterao da nosite taj predivni šal na Vašem vratu, tako ni mene niko nije naterao da nosim ovaj moj šal na mojoj glavi. Žena je ostala bez teksta. Predrasude obično znaju da budu poražavajuće", opisala je, a zatim objasnila sibmoliku hidžaba, koja je mnogo dublja od one koju većina ljudi poznaje.
"Hidžab predstavlja čuvanje vere, dostojanstva, predstavlja uverenja naših unutrašnjih otkrovenja i spoznaja. Hidžab je znak da su osobe s kojima se susrećemo (nebitno koje veroispovijesti ili narodnosti oni bili) ili s kojima ćemo se tek susresti, sigurne od naših ruku, od našeg jezika (naših reči) i od naših misli. Hidžab je pokazatelj naše blagosti, naših dobrih namera, dostojanstva i čestitosti.
Hidžab je pravo svake žene koja želi biti domaćica, naučnik, profesor, doktor, vaspitačica, spremačica, ili bilo šta drugo. Hidžab je ženi podsetnik da treba napredovati, da se treba školovati, da nikada ne treba odustati ni od svojih snova, ni od svog napretka i u znanju i u imanju. Hidžab je naš najrečitiji govornik o nama samima. Svaka žena nosi ono što smatra da treba, ono u čemu se oseća lepo, prijatno i zaštićeno (ne samo hidžabica).
Niti nas naš hidžab čini boljim osobama, niti njih njihov način odevanja gorim.
Milost, čestitost, dobročinstvo, saosećanje, iskrenost - to su osobine po kojima se same podelimo. Ali, nikada ne treba suprotstavljati žene jedne drugima, nikada ne treba ljude suprotstavljati jedne drugima", napisala je Amra u svom postu i dobila veliki broj pozitivnih komentara i reči podrške za iskazivanje svog stava i pozivanje na slogu, ljubav i razumevanje različitosti.
Niko nije rođen savršen, ipak to ne mora značiti da nikada nećemo postati savršeni. Sve dok se borimo za bolje sutra, za to da naše srce bude milostivije, čistije, čvršće, plemenitije postoji nada. Nada za jedinstvom, nada za boljim sutra."
Bonus video: NA IZVORU SVETE PETKE I MUSLIMANI I KATOLICI TRAŽE LEK: Čudotvorna voda sa Kalemegdana donela je spas mnogim vernicima
(Espreso/Telegraf/Prenela: D.S.)