Sestre Levi, Foto: Vikipedija/Dr. Eliezer Papo Ben-Gurion University

Porodična priča

ŽENE IZVAN SVOG VREMENA: Gordana Kuić je pisala o njima, DA LI ZNATE KO SU BILE SESTRE LEVI?

Miris kiše na Balkanu, a kasnije i nastavak Cvat lipe na Balkanu su serije zasnovane na romanima Gordane Kuić, ali da li znate odakle ideja za njih?

Objavljeno: 24.01.2024. 15:39h > 12:14h

Miris kiše na Balkanu je prva od dve serije bazirane na Balkanskoj trilogiji Gordane Kujć, koje je režirao Ljubiša Samardžić, a ostale su u lepom sećanju svima koji su ih gledali. Radnja prati sefardske Jevreje iz Sarajeva u periodu od početka Prvog do kraja Drugog svetskog rata. Međutim, da li ste znali da je ova prelepa porodična priča bazirana na istinitoj priči?

Miris kiše na Balkanufoto: Printscreen/Youtube

Naime, Gordana Kuić je roman bazirala na priči i sećanjima njene mame Blanki Levi (u seriji Salom) o odrastanju u porodici sa 4 sestre i bratoFm u periodu Prvog i Drugog svetsog rata.

Ono što je specifično i izdvaja ovu priču od drugih, je to koliko su ove devojke bile izvan svog vremena. Laura, Rifka, Klara, Blanka i Nina Salom bile su izuzetno pametne devojke, nisu se obazirale na tradicionalne i verske norme, a svaka je išla onako kako je smatrala da treba. Ko su bile ove sarajevske "revolucionarke"?

Rifka i Blanki (dole), Nina, Laura i Klara (gore)foto: Vikipedija/Dr. Eliezer Papo Ben-Gurion University

Laura, rođena Luna, bila je nastarija sestra, bila je književnica i prevodilac, samostalno je odgajala sinove. Neki je smatraju za prvu feministkinju na Balkanu .Njeno delo "Sefardske žene u Bosni" prva je kulturografska i etnografska knjiga o sefardskim ženama na svetu.

Rifka, odmilja Riki, najmlađe dete u porodici, bila je prva sarajevska profesionalna balerina, ujedno i prva sefardska balerina i primabalerina Narodnog pozorišta u Beogradu. Važila je za najtalentovaniju jugoslovenku balerinu za grotesku, ali i za balerinu sa najboljim proporcijama. O njenom talentu govori i to da je Narodno pozorište finansiralo njeno usavršavanje u Parizu. Iako je bila miljenica publike, sa mnoštvo ostvarenih uloga, njenoj karijeri došao je kraj tragičnom povredom. Slomila je kuk na sceni 1939. godine. Nakon rata se vratila u pozorište, gde je radila kao kostimograf. Preminula je u Njujorku 1968. godine, u koji je 1957. otišla zbog operacije kuka.

Rifka Levifoto: Printscreen/Youtube

Klara je bila vrsna muzičarka. Svirala je klavir, špansku gitaru, a često je pratila Rifku u njenim ranim nastupima po sarajevskim zabavama. Udala se za izvesnog Splićanina iz porodice Dvorniković i takođe svoj životni put okončala u Njujorku, gde se preselila nakon rata.

Nina je bila iskusna modistkinja, pravila je najlepše šešire u Sarajevu, a njen salon šešira „Chapeau Chic Parisien“ prvi izraz ženskog poduzetništva u ovim krajevima, o kome se i dan danas priča.

I za kraj, glavni lik knjige, osoba koja je uticala na Gordanu da napiše ova dela, njena majka - Blanki Levi.

Blanki Levifoto: Wikipedia/Javno vlasništvo

Priča o ljubavi Blanki i Metodija (u seriji Marko) , sefardske Jevrejke i Srbina, ali i problemima koja je ova ljubav donela, jedna je od tema prvog romana. Blanki, koja je važila za jednu od najnačitanijih žena u Sarajevu tog doba, udala se za preratnog sarajevskog industrijalca Metodija Kuića, koji će, iako je bio finansijer Narodnooslobodilačkog pokreta, proći posleratne godine kao narodni neprijatelj.

Gordana Kuićfoto: Wikimedia

U Beogradu je rodila kćerku Gordanu, koja će postati nagrađivana književnica najpoznatija po knjizi Miris kiše na Balkanu, u kojoj će pisati o životima svojih tetki i majke.

Bonus video:

(Espreso/T.Š.)