recept
SAMO OVAKO ĆE VAM PITE BITI SOČNE I UKUSNE: Naulite da napravite PRELIV koji daje BOLJI UKUS svemu
U srednjovekovnom dobu pite su prodavali na ulicama, jer većina domova nije imala rernu
Pite kao pecivo prvi put su se pojavile u drevnom Egiptu i antičkoj Grčkoj. A kada su stari Rimljani osvojili Grčku, poneli su recepte za pite sa sobom i tako ih proširili kroz Evropu. Svaka zemlja je prilagođavala recept svom ukusu i hrani, a postoje i različiti običaji vezani za služenje.
Normani su imali običaj da ispečenu pitu šalju kao poklon kralju za Božić, a na engleskom dvoru se delikatesom smatrala pita sa jeguljom. Jegulje su bile pečene u mešavini sirupa unutar pite. Kada bi se pita otvorila, tečnost bi se pomešala sa vinom i začinima, pa bi se ovaj sos kašikama stavljao na kriške hleba koje su se nalazile na toplom tanjiru. Jegulja bi bila sečena na tanke šnite i stavljana na hleb i sos.
U srednjovekovnom dobu pite su prodavali na ulicama, jer većina domova nije imala rernu. Već početkom XV veka prvljenjene testa je napredovalo, pa su se osim brašna dodavala jaja, ulja i puter. Srpske domaćice su nekada stalno mesile testo i razvijale domaće kore, pa je priprema pita bila rezervisana samo za one vične tome.
Danas ih je lako pripremiti, jer se uglavnom koriste kupovne kore, a nadevi su po želji, pa tako mogu da budu sa mesom, sirom, spanaćem... Ako želite da napravite pitu koja će da bude ukusna kao prava domaćinska, onda je tajna u prelivu. Donosimo vam recept za preliv koji će poboljšati ukus i slane, ali i slatke pite.
Sastojci:
8 kašika brašna
2 šolje mleka
1 suvi kvasac
1 šolja ulja
so ili šećer (u zavisnosti od toga koju pitu pravite)
Recept za preliv za pitu:
U posudi pomešajte bršano, mleko, kvasaca i ulje. Sve dobro sjedinite, pa dodajte kašičicu soli ili šećera. Šta ćete dodati zavisi od toga da li pravite slanu ili slatku pitu. Premažite kore prelivom, pa gotovu pitu prelijte preostalom smesom. Neka odstoji sat i po vremena, pa pecite.
Bonus video:
(Espreso/Stvar ukusa/Prenosi A.M.)