paŽnja
DOKTORI APELUJU DA NIKAD NE HODATE OBUVENI PO KUĆI: Ono što se NALAZI NA ĐONU može da vam "DOĐE GLAVE", UŽAS
Kada je reč o prenošenju bakterija sa cipela na podove u toplom domu, istraživanje je pokazalo da hodanjem u cipelama možete da prenesete od 90 do 99% bakterija.
Jedno američko istraživanje je pokazalo da nošenjem cipela u svoj dom unosite mnogo više prljavštine i bakterija opasnih za zdravlje nego što to mislite. Studija Univerziteta u Arizoni je pronašla preko 420.000 raznih bakterija na cipelama.
Koliformna bakterija koja služi kao indikator nivoa čistoće hrane i vode (prisutna je u izmetu) pronađena je na đonu 96 procenata cipela. Bakterija Escherichia coli je pronađena na 27 odsto cipela zajedno sa još sedam vrsta bakterija, uključujući Klebsiellu pneumoniaeu koja može izazvati infekciju mokraćovoda i Serratiu ficariu koja može izazvati infekcije disajnih puteva.
Kada je reč o prenošenju bakterija sa cipela na podove u toplom domu, istraživanje je pokazalo da hodanjem u cipelama možete da prenesete od 90 do 99% bakterija.
Bakterija otporna na atibiotike na trećini obuće
Studija Univerziteta u Hjustonu je došla do zaključka da se na 39% cipela nalazi bakterija Clostridium difficile, otporna na brojne antibiotike, a može izazvati razne probleme sa zdravljem uključujući dijareju.
Sve je potvrdio i dokotr Kunal Sud sa Univerziteta u Merilendu.
Svi ti podaci govore u prilog zaključku da biste, čim kročite u svoj dom, trebalo da izujete cipele. A kao što pazite na svoj dom, trebalo bi da pazite i na dom onoga ko vas prima u goste. Kada se postavi pitanje bontona, bez sumnje, izuvanje nije po pravilima kulture, ali možda je ipak bolje zaobići jedno pravilo lepog ponašanja i misliti na zdravlje domaćina koji vas prima u goste, ali i na svoje.
Ako slučajno neko i uđe kod vas u kuću u cipelama u kojima je hodao napolju, doktori savetuju da obavezno oribate podove odmah po odlasku gostiju.
(Espreso/blic žena/Viktor Velićković/Prenela P.V)