Foto: Printscreen Youtube

NEVEROVATNO

OVAJ MLADI PAR ZA 2 MESECA NAPRAVIO KUĆU, ALI NA JEZERU: To im je bio SAN, a kažu da se NIKAD neće vratiti KOPNU

Za par koji uživa u vodenim sportovima i provodi većinu sastanaka na jezeru Fontana u Severnoj Karolini, plutajuća kuća je bila savršeno mesto za dom

Objavljeno: 15.01.2024. 19:00h

Sara Spiro i Brendon Džons žive u plutajućoj maloj kući na jezeru Severne Karoline. Procenjuju da su potrošili oko 90.000 dolara na izgradnju svog plutajućeg doma, odnosno splava.

Za par koji uživa u vodenim sportovima i provodi većinu sastanaka na jezeru Fontana u Severnoj Karolini, plutajuća kuća je bila savršeno mesto za dom.

"Stalno bismo prolazili pored ovih plutajućih objekata. I u mislima sam uvek razmišljala: 'Bože, šta treba da radim u životu da bih dobila jednu od njih?'", rekla je Sara Spiro (27), za Business Insider. "To bi bio moj krajnji san - da imam sve svoje hobije na pragu."

Uspeli su pre tri godine da pretvore taj san u stvarnost kada su kupili svoj prvi plutajući dom na jezeru. Objektu je bilo neophodno potpuno renoviranje: dok su krov i stubovi kuće bili originalni, skoro sve ostalo je moralo da bude zamenjeno. „Uopšte nije bilo za život, tako da smo imali mnogo posla“, rekla je Špiro.

Međutim, nakon dve godine, par je imao priliku da izgradi novu, veću plutajuću kuću od nule - i prionuli su na posao.

"Bila je to pobeda za nas jer smo mogli malo da povećamo veličinu objekta, da imamo sobu za goste i mesto za naše prijatelje i porodicu“, rekla je Sara.

Ovo im je takođe dalo priliku da iznajme svoju prvu, manju plutajuću kuću i da imaju dodatni novac. To su i uradili jedno leto - pre nego što su odlučili da je prodaju, rekla je ona.

Izgradnja nove plutajuće kuće

Postoje stroga pravila o izgradnji plutajućih kuća na jezeru Fontana, kojim upravlja uprava doline Tenesija.

„Još uvek morate da kupite postojeći da biste izgradili novi objekat“, kaže Sara.

U njihovom slučaju, postojala je dozvola za splav na određenom mestu na jezeru, ali struktura više nije postojala jer se srušila i uklonjena je pre nekoliko godina, dodala je ona. Sve što je par trebalo da uradi je da kupi dozvolu.

Dva meseca od početka do kraja radova

Paru je trebalo samo dva meseca da izgradi svoju novu plutajuću kuću odnosno splav od 360 kvadratnih stopa, koja je dolazila sa 400 kvadratnih metara pristaništa.

Iako im je prethodno iskustvo renoviranja pomoglo, Spiro je navela da je najveća motivacija za njih da brzo završe gradnju zbog obaveza oko redovnog posla.

Sara radi kao vodič u kompaniji za avanture na otvorenom, dok je Džons menadžer u marini.

Bilo je zaista brzo, ali radili smo na našoj kući svaki dan, osam do 10 sati dnevno, bez prestanka“, navela je Sara.

Par je živeo u svom prethodnom domu - u istoj oblasti jezera - tokom ta dva meseca izgradnje.

„To je bila još jedna velika motivacija da završimo kuću jer dok smo bili na prethodnom splavu svaki dan, to je umanjivalo vreme za izdavanje", navela je.

Kako funkcioniše život na vodi

Sara je procenila da su potrošili oko 90.000 dolara na izgradnju svog plutajućeg doma.

Osim dozvole, par takođe mora da plati 5.000 dolara godišnje za vez. Spiro je rekla da naknada za vez varira u različitim lukama, u zavisnosti od pogodnosti koje nude.

„Imamo mesto za pristajanje koje je uključeno u to, tako da možemo da dolazimo i odlazimo iz naših automobila“, rekla je ona. "Takođe nam daje vodu - imamo gradsku vodu koja teče pod vodom iz marine."

Jezero Fontana se nalazi između dva Nacionalna parka. Par živi oko 40 minuta od najbližeg malog grada, Robinsvila.

Izazovi izgradnje usred ničega

Logistika obezbeđenja i transporta građevinskog materijala bila je najizazovniji deo projekta, kaže Sara.

„Oko sat i 15 minuta smo do najbliže prodavnice gvožđa“, rekla je ona. "Već je nekoliko sati povratnog putovanja, a onda ih morate istovariti na čamac i odvesti ih do kuće."

Ukoliko nešto zaborave u prodavnici, ne mogu tek tako da se vrate nazad.

Miran život

Njihova sadašnja plutajuća kuća - iako je veća od prethodne - i dalje se smatra malom kućom. Male kuće se obično kreću do 60 kvadrata.

Sara ističe da joj se dopadaju visoki plafoni, koji pomažu da se otvori prostor.

Prozori koje su postavili takođe znače da imaju odličan pogled na vodu.

Iako je priznala da ovaj način života nije za svakoga, rekla je da je savršen za nju i Džonsa - toliko da nisu planirali da se vrate u normalnu kuću.

„Pretpostavljam da zavisi od osobe, ali mi se nikada ne bismo vratili“, dodala je ona. "To je bolje od života na zemlji (kopnu)."

Ne samo da može da uživa u svim aktivnostima na jezeru na svom pragu, već je rekla da je život u kući-splavu takođe mnogo pristupačniji.

Bilo bi teško dobiti kuću za 90.000 dolara, rekla je Sara. A čak i da jesu, verovatno ne bi uključila cenu zemljišta, dodala je ona.

"Nama se ovo potpuno isplatilo", rekla je ona.

„Naš jedini račun, pošto smo van mreže, je 5.000 dolara godišnje za našu naknadu za vez“, nastavila je ona, dodajući da to isključuje druge „sitnice“ koje su platili, kao što je njihova pretplata na Netfliks.

Promena perspektive

Život na vodi otvorio je Sari um za drugim oblicima alternativnog života.

"Imamo velike snove da jednog dana živimo na jedrilici, na primer. Pre pet godina ta ideja mi je izgledala ludo", rekla je.

To motiviše i druge ljude. Iako su počeli da objavljuju postove o svom životu na vodi kako bi informisali svoje prijatelje i porodicu, od tada su stekli priličan broj pratilaca koji su zainteresovani za njihov način života.

Imaju 147.000 pratilaca na Instagramu i 189.900 pratilaca na TikToku.

Za one koji žele da žive u plutajućoj kući, Sara savetuje da je važno da provere lokalne propise pre nego što požure da je grade.

"Ovo, nažalost, nije dozvoljeno na većini mesta. Zato nemojte samo da vidite da smo mi to uradili i da mislite da možete isto", rekla je ona.

Rekla je da se ovakav splav ne razlikuje mnogo od normalne kuće i da bi većina ljudi bila iznenađena kada bi saznala kakav je to udoban način života.

"Samo pokušajte. A ako vam se ne sviđa, dopašće se nekom drugom. Sigurno ćete imati dobru vrednost za preprodaju, jer ovo nije baš uobičajeno", dodala je ona.

Bonus video: Ovako je izgledala kuća Vuka Borilovića na Cetinju

(Espreso/Blic/Prenela: D.S.)