ĆELE KULA KAO SIMBOL KRVAVE SLOBODE
146 GODINA OD OSLOBOĐENJA NIŠA OD TURAKA: Ovako je "DRUGA SRPSKA PRESTONICA" izvojevala SLOBODU!
Nakon oslobođenja Niša 1978. godine građani su skupili novac kako bi se ćele-kula zaštitila od daljeg propadanja
Nišlije danas obeležavaju 146 godina od oslobođenja ovog grada od Turaka, pod čijom je opsadom bio skoro 5 vekova.
Ova sloboda plaćena je krvlju srpskih junaka, ali i jedinstvenim spomenikom koji je budio prkos naših boraca u oslobađanju Niša.
Zapravo, mnogo pre oslobođenja Niša, tačnije 1809. godine, turska vojska je na Kamenici zaustavila veliku ofanzivu naših junaka pod komandom Stevana Sinđelića, a u znak odmazde Turci su od tri hiljade palih ustanika zloglasnu Ćele kulu.
U ovaj spomenik uzidali su 952 odsečene glave srpskih junaka kako bi zaplašili srpski narod. Ali ne samo da ga nisu zaplašili, već su probudili prkos.
Turci su se u Nišu branili sa oko 5.000 vojnika i oko 60 topova, a komandant vojske bio je Halil-paša.
Međutim, šumadijski korpus iz pravca Seličevice i snage pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina sa severa napravile su odlučujući potez da bi nakno četiri dana u grad svečano ušetao knez Milan Obrenović.
Život je dalo 120 srpskih vojnika, a blizu 800 je ranjeno.
Obrenović je posle oslobođenja sagradio pored Saborne crkve crkvicu posvećenu Sv. Simeonu a obnavljale su se i crkve koje su Turci pretvorili u džamije.
Ali ono što je bitno jeste da su nakon oslobođenja grada građani skupili novac da bi se izgradila nadstrešnica i ogradila kula kako ne bi propadala.
A onda 1892. Nišlije još jedanput skupljaju novac za podizanje kapele nad čitavom kulom.
Inače, kralj Milan je naredio da se podigne spomenik junacima na Čegru i ovaj spomenik osvećen je već 21. juna 1878. godine.
Svake godine na ovaj dan dodeljuju se priznanja znamenitim pojedincima u vidu nagrade "11. januar" a ovo priznanje ustanovljeno 1995. godine.
Bonus video:
(Espreso / 24sedam/ Prenela M.L.)