Božić, Foto: Filip Plavčić, Beta/Miloš Miškov, Zorana Jevtić

BOŽIĆni običaji

"NA LITURGIJU IDE CELA PORODICA OSIM..." Naš sveštenik otkriva u čemu SVI GREŠIMO kada proslavljamo BOŽIĆ

Na Badnji dan se unosi badnjak, priprema posna hrana i večera sa porodicom

Objavljeno: 05.01.2024. 10:45h

Božić je najradosniji hrišćanski praznik. Tog dana se prekida post, odlazi se na liturgiju, lomi česnica i ruča sa porodicom. Svi poslovi bi trebalo da budu završeni najkasnije do Badnjeg dana jer se na Božić ne radi ništa. Mnoga crkvena pravila su obojena narodnim običajima, a naš pop objašnjava kako bi iskonski i izistinski trebalo proslaviti ovaj praznik.

Kao što smo već saznali, na Badnji dan se unosi badnjak, priprema posna hrana i večera sa porodicom, te se u kući sa najbližima dočekuje Božić kada se ide na liturgiju, gde se, ukoliko ste postili 40 dana, pričestite, a zatim odlazite natrag da sa porodicom lomite česnicu i ručate.

- Ujutru pre izlaska sunca treba da se založi vatra i traži se položajnik. Položajnik treba da bude neko iz rodbine ili familije, treba da bude, po običaju, muško dete, da pročita Oče naš, a kada se založi vatra da uzme jedno drvo i prodžara. Kaže se: "Koliko varnica, toliko parica, toliko ovaca..." Sve za napredak u kući muške dečice i generalno za napredak doma. Posle toga bi trebalo da se ide u crkvu na liturgiju - objašnjava jerej Živan Mitrović.

FOTO: Stefan Stojanović
FOTO: Stefan Stojanović
FOTO: Stefan Stojanović
FOTO: Stefan Stojanović
FOTO: Stefan Stojanović
FOTO: Stefan Stojanović

Liturgije se u gradovima uglavnom služe u ponoć, dok se u selima obavljaju ujutru.

- Trebalo bi da idu svi ukućani sem domaćice, a ako su postili i da se pričeste. Ona ostaje kući, mesi česnicu, u koju bi trebalo da se stavi novčić jedan, kukurz, grančica badnjaka... Negde stavljaju i so za stoku, ali sve zavisi od mesta do mesta.

Kada se porodica vrati sa liturgije, doručkuje se ili ruča, u zavisnosti gde se i kada služi liturgija.

- Sednu svi, pomole se Bogu, prelomi se česnica. Onaj ko dobije novčić, kaže se da je te godine gazda kuće... Ali to su narodni običaji, nisu crkveni - kaže sveštenik.

Trpeza ne bi trebalo da se rasklanja tri dana.

- Može se dopunjavati, ali se ne sme sklanjati jer je Božić tri dana. Ta tri dana se ne čisti u kući ništa. Zato se na Badnji dan se sve počisti i spremi, kako u kući, tako i kod stoke, ukoliko se porodica bavi njenim uzgojem - pojašnjava.

Prvi dan Božića je porodični praznik.

- To je dan kada porodica treba da bude na okupu. Da ruča zajedno, da se ispriča, to su jedinstveni praznici kada bi trebalo da porodica bude na okupu i jedinstvena. Kakvo je ovo teško vreme, ne stiže niko nikoga da vidi, ni da popriča. Drugi dan mogu ljudi da idu u posete. U Banatu se, na primer, ide kumovima u poestu i nose pokloni - kaže jerej Mitrović.

Bonus video:

(Espreso / Blic Žena/ Viktor Veličković / Priredila: A.P)