Božićni market u Beču, Foto: Miloš Dojčinović, AAABACA Abaca Press Profimedia

putovanja za novogodišnje i božićne praznike

OBIŠLI SMO BOŽIĆNI MARKET U BEČU ZA NG: U dvorištu čuvenog dvorca ukrasi svuda, jedna stvar je posebno divna

Božićni market tradicionalno se organizuje tokom novogodišnjih i božićnih praznika u Beču

Objavljeno: 03.01.2024. 20:59h

U mnogim evropskim metropolama proslavljena je Nova 2024. godina na najeksluzivnije i najromantičnije moguće načine. Jedan od najlepših gradova starog kontinenta koji je na jedinstveni način obeležio ovaj datum bio je i Beč.

Portal Espreso posetio je glavni grad Austrije i obišao "Božićni market" u samom dvorištu čuvenog dvorca Šenburn.

On predstavlja evropsku božićnu pijacu sa najdužom i najzanimljivijom tradicijom i odmah po završetku božićne na nju se nadovezuje i novogodišnja koja traje od 27. decembra do 6. januara.

foto: Miloš Dojčinović

Uskršnja jaja, lutke, sneško belići, ptice, satovi, escajg, vaze, šolje, božićne jelke, samo su neki od mnogobrojnih ukrasa koji se prodaju na štandovima u raskošnom dvorištu jednog od najvećih bečkih dvoraca - Šenburn.

foto: Miloš Dojčinović

Ono što je lepota ove božićne izložbe jeste to što su sva ova minijaturna dela ručno izrađena od drveta, gline, kao i ostalog materijala.

foto: Miloš Dojčinović

Autentični oblici ovih skulptura, njihova preciznost u dimenzijama, kao i šarenolikost svakako će ulepšati prostorije vašeg doma.

foto: Miloš Dojčinović

Hiljade i hiljade malih stvarčica na štandovima vam je u ponudi, tako da imate veliki izbor.

foto: Miloš Dojčinović

Ipak, povedite računa o svom novčaniku, budući da skulpture nisu nimalo jeftine i ne može se naći niti jedna po ceni manjoj od pet evra.

foto: Miloš Dojčinović

Ukoliko želite da napravite kratku pauzu od razgledanja ručnih dragocenosti i malo se zagrejete od hladnoće, možete da kupite kuvana vina i čajeve.

foto: Miloš Dojčinović

Primetili smo da mnogi turisti degustiraju pića iz specifične šolje u obliku pečurke sa natpisom "Vienna 2024", međutim tu postoji jedna caka.

Naime, ova šolja je postala svojevrstan "brend" na svim štandovima Beča, od Štefanplaca pa sve do periferija grada, uostalom i na tradicionalnim Božićnim marketima.

foto: Miloš Dojčinović

Ukoliko naručite kuvano vino sa ovom šoljom, platićete jedanaest evra, ukoliko pak želite nakon degustacije da je vratite natrag, prodavci će vam vratiti pet evra kolika joj je zapravo cena.

Dvorac Šenburn

Najznačnija i najposećenija atrakcija u Beču je dvorac Šenbrun sa preko dva miliona posetilaca godišnje.

foto: Miloš Dojčinović

Ova barokna palata je pod zaštitom UNESCO-a od 1996 godine. Nekada je predstavljala letnju rezidenciju Habsburgovaca a danas osim što je “magnet” za turiste mesto je i za političke susrete na najvišem nivou. Bogato dekorisane prostorije i fantastična arhitektura čine ga vrlo privlačnim a često ga zovu i Mini Versaj.

foto: Miloš Dojčinović

Izgradnju nove palate započeo je Leopold I koji je za projektovanje unajmio velikog arhitektu Johana Bernharda Fišera.

foto: Miloš Dojčinović

Gradnja započinje 1696. godine a biva kompletno završena i dobija današnji izgled 1743. godine u vreme vladavine carice Marije Terezije.

Šenbrun nije samo palata, vrtovi koji su deo kompleksa su prava oaza u sred grada.

foto: Miloš Dojčinović

Ulaz u glavni, prostrani deo vrta je potpuno besplatan.

Bonus video:

(Espreso/Miloš Dojčinović)