Ilustracija, Foto: Printscreen YoouTube/seraphlight1

SAZNAJTE

SOBNE BILJKE KOJE JE NAJLAKŠE NEGOVATI U BILO KOJOJ PROSTORIJI: Super podnose MRAK, a održavaju se nikad lakše

Sobne biljke postale su sastavni deo uređenja enterijera, donoseći život, boju i dašak prirode u naše domove

Objavljeno: 01.01.2024. 16:25h

Dok su mnoge sobne biljke poznate po svojoj ljubavi prema sunčevoj svetlosti, postoji raznolika grupa koja uspeva u uslovima slabog osvetljenja.

Ove sobne biljke koje vole mrak savršene su za prostore s ograničenim prirodnim svetlom, omogućujući ljubiteljima biljaka da neguju zelenilo u svakom kutku svojeg doma.

Sobne biljke koje vole mrak

Ova biljka je otporan izbor koji ne zahteva mnogo održavanja za okruženja sa slabim osvetljenjem. Može se pohvaliti upečatljivim uspravnim listovima s raznolikim uzorcima, što ga čini elegantnim dodatkom svakoj prostoriji. Svekrvin jezik je biljka koja nije samo tolerantna na slabo svetlo, već može pomoći i u pročišćavanju vazduha filtriranjem uobičajenih zagađivača u zatvorenom prostoru.

Zamija (Zamioculcas zamiifolia)

Zamija je poznata po svojoj sposobnosti da uspeva u skoro svim uslovima osvetljenja, uključujući i ono slabo. Njeno sjajno, tamnozeleno lišće dodaje elegantan štih unutrašnjim prostorima, a njena otpornost čini ga izvrsnim izborom za početnike. Uz minimalne potrebe za vodom, zamija je odličan izbor za one koji možda zaborave da redovno zaliju svoje biljke, piše Krenizdravo.hr.

foto: Printscreen Youtube/Urosev svet biljaka

Spatifilum (Spathiphyllum spp.)

Spatifilium je poznat po svojim gracioznim belim cvetovima i bujnom, tamnozelenom lišću. Može da podnesu uslove slabog osvetljenja i čak pomaže u označavanju kada mu je potrebna voda tako što spušta svoje lišće, što ga čini korisnim i estetski prijatnim dodatkom vašem unutrašnjem vrtu. Ova biljka takođe doprinosi poboljšanju kvaliteta vazduha smanjenjem toksina u vazduhu.

Filodendron (Philodendron spp.)

Porodica Philodendron sastoji se od raznih vrsta koje se dobro snalaze u okruženjima sa slabim osvetljenjem. Njihovo lišće u obliku srca dolazi u različitim nijansama i uzorcima, dodajući dašak tropskog štiha vašem domu. Ove biljke nisu samo prilagodljive, već su poznate i po svojim svojstvima pročišćavanja vazduha.

foto: Printscreen/Youtube/luxideluxi

Zlatni puzavac (Epipremnum aureum)

Zlatni puzavac svestrana je i nezahtevna biljka koja može uspevati u uslovima slabog osvetljenja. Svojom kaskadnom lozom i lišćem u obliku srca, zlatni puzavac dodaje dašak zelenila policama i visećim saksijama.

Zeleni ljiljan (Chlorophytum comosum)

Zeleni ljiljan je slavan zbog svojih lučnih, zelenih i belih prugastih listova. Nevjerojatno je prilagodljiv i može uspevati u slabo osvetljenim područjima. Poznat po svojim sposobnostima pročišćavanja vazduha, zeleni ljiljan izvrstan je izbor za spavaće sobe ili kancelarije s minimalnim prirodnim svetlom.

Aspidistra (Aspidistra elatior)

Aspidistra je gotovo neuništiva i može izdržati uslove slabog osvetljenja, sušu i zanemarivanje. Njeni tamnozeleni, kožasti listovi pružaju dašak elegancije svakoj prostoriji, što je čini idealnim izborom za tamnije uglove ili sobe s ograničenim prozorima.

foto: Printscreen/ Youtube/ Kill This Plant

Paprati (razne vrste)

Nekoliko sorti paprati, poput bostonske paprati i devojačke paprati, dobro su prilagođene uslovima slabog osvetljenja. Ove pernate i nežne biljke unose dašak šumskog šarma u zatvorene prostore, dok uspevaju u senci. Održavajte tlo stalno vlažnim, a paprat će vas nagraditi svojim bujnim, zelenim lišćem.

BONUS VIDEO

(Espreso/Krstarica/A.J./prenela T.M.)