savet
LEKAR JASNO OBJASNIO ZAŠTO VAS BOLE INTIMNI ODNOSI: Ako ovo osetite TAMO DOLE, odmah se obratite GINEKOLOGU
Evo zašto vas bole intimni odnosi
Bolovi tokom seksualnog odnosa mogu znatno ometati uživanje žena u seksu, a ponekad mogu loše da utiču i na vezu između partnera.
Uzroci
Bolovi žene tokom seksualnog odnosa mogu nastati iz više razloga – od strukturnih do psiholoških problema. Veliki broj žena doživljava bolne odnose u nekom trenutku svog života, neke retko, a neke češće.
Medicinski termin za bolan seksualni odnos je dispareunija – definiše se kao uporni ili periodični bol u predelu genitalija koji se javlja neposredno pre, za vreme ili nakon seksualnog odnosa.
Ukoliko su bolovi tokom seksualnog odnosa česti ili previše jaki, potrebno je razgovarati sa svojim ginkologom kako bi se otkrili uzroci i otklonile posledice. Tretmani i terapije fokusiraju se na uzrok, a mogu da pomognu u eliminisanju ili smanjenju bolova.
Žene koje doživljavaju bolne seksualne odnose najčešće osete sledeće simptome:
- bol samo pri seksualnoj penetraciji (ulasku penisa u vaginu)
- bol pri svakoj penetraciji (pregled, stavljanje tampona, stavljanje lekova u obliku čepića…)
- novi bol nakon prethodnog bezbolnog seksualnog odnosa
- dubok bol tokom prodiranja penisa
- gorući bol ili intenzivni bol
- prodorni bol koji traje nekoliko sati nakon odnosa
Kada ići lekaru?
Ako imate ponavljanje bolova tokom skoro svakog seksualnog odnosa, razgovarajte sa svojim lekarom. Tretiranje problema može pomoći u vašem seksualnom životu, poboljšati vašu emotivnu intimnost i vašu sliku o sebi.
Fizički uzroci bolnih odnosa razlikuju se , u zavisnosti od toga da li se bol javlja pri samom ulasku penisa ili sa prodorom penisa u dubinu. Emocionalni faktori mogu biti povezani sa mnogim vrstama bolova tokom intimnih odnosa.
Bol prilikom penetracije
Bol tokom penetracije može biti povezan sa nizom faktora:
Nedovoljna vlažnost vagine i penisa – to je često posledica nedovoljno duge predigre.
Suvoća vagine (nedovoljno podmazivanje) takođe je često uzrokovana padom nivoa estrogena nakon menopauze, nakon porođaja ili tokom dojenja.
Neki lekovi mogu smanjiti vlažnost vagine (izazvati suvoću) i učiniti seks bolnim. Najčešći su: antidepresivi, lekovi protiv visokog krvnog pritiska, sedativi, antihistaminici i neke druge pilule.
Povreda, trauma ili iritacije – povrede ili iritacije usled nesreće, hirurške intervencije na karlici, obrezivanja ili reza napravljenog tokom porođaja za uvećanje porođajnog kanala (epiziotomija).
Upala, infekcija ili kožni poremećaji – infekcije genitalija ili urinarnog trakta mogu izazvati bolni odnos. Ekcem ili drugi problemi kože na genitalijama takođe mogu stvarati probleme.
Vaginismus – nevoljni grčevi u mišićima vaginalnog zida koji se mogu javljati pri pokušaju ulaska penisa u vaginu, što prodiranje čini veoma bolnim.
Urođene anomalije – problem koji nastaje pri rođenju: odsustvo potpuno formirane vagine ili razvoj membrane koja blokira vaginalni otvor…
„Duboki“ bolovi
Duboki bolovi obično se javljaju pri dubokoj penetraciji i mogu biti izraženiji pri određenim seksualnim pozama. Uzroci ovakvih bolova mogu biti:
Neke bolesti i stanja: endometrioza, zapaljenje male karlice, „ispadanje“ materice , fibroze, cistitis, sindrom nervoznih creva, hemoroidi ili ciste na jajnicima.
Operacije ili medicinski tretmani: ožiljci na karlici posle operacije, histerektomija ili neke drugi ožiljci posle operacija na genitalijama, ponekad mogu izazvati bolne odnose.
Medicinski tretmani za kancer, kao što su zračenje i hemoterapija, mogu izazvati promene koje seks čine bolnim.
Emocionalni faktori
Emocije su duboko isprepletene sa seksualnom aktivnošću i mogu biti uzroci bilo koje vrste seksualnog bola. Emocionalni faktori mogu biti:
Psihološki problemi: anksioznost, depresija, problemi sa fizičkim izgledom, strah od intimnosti ili problemi u vezi, mogu da doprinesu niskom nivou uzbuđenja, a rezultat toga je obično nelagodnost ili bol.
Stres: može izazvati stezanje mišića karlice, a to može da doprinese bolu tokom odnosa.
Istorija seksualnog zlostavljanja: većina žena sa dispareunijom nema istoriju seksualnog zlostavljanja, ali ako je žena bila zlostavljana, to može uticati na javljanje bolova tokom seksualnog čina.
Ponekad je teško ustanoviti ili teško utvrditi da su psihološki faktori povezani sa dispareunijom. Početni bol često dovodi do straha od ponavljanja bola, što otežava opuštanje žene, a to može izazvati još jači bol. Kao i kod svakog bola, žena reaguje tako što počinje da izbegava aktivnosti koje je asociraju na bol.
Saveti
Ako imate ponavljanje bolova tokom seksa, razgovor sa lekarom-ginekologom prvi je korak u rešavanju problema. Lekari primarne zaštite i ginekolozi često pitaju o seksu i intimnostima pri lekarskom pregledu. Ako imate bolove tokom seksualnog odnosa, iskoristite priliku da pri pregledu razgovarate sa lekarom o tim problemima.
Vaš lekar opšte prakse može postaviti dijagnozu i terapiju za problem ili vas uputiti lekaru specijalisti (ginekolog, urolog, hirurg…) koji može da vam pomogne.
Bonus video:
(Espreso/Krstarica/Prenosi M.M.)