PENZIONERI
SVI DETALJI O NOVOJ POMOĆI PIO FONDA: I zvanično je usvojeno
Do sada je Fond PIO finansirao troškove pratioca slepog lica i pratioca deteta koje je ostvarilo pravo na porodičnu penziju
Izmenama pravilnika o društvenom standardu penzionera koje je usvojio Upravni odbor Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO) utvrđeno je da ubuduće Fond PIO snosi i troškove korisnika prava na tuđu negu i pomoć kada idu na besplatnu rehabilitaciju u banje.
Do sada je Fond PIO finansirao troškove pratioca slepog lica i pratioca deteta koje je ostvarilo pravo na porodičnu penziju, a nesposobno je za samostalan život i rad, kao i putne troškove u visini cene autobuske, odnosno vozne karte drugog razreda.
Izmenama pravilnika, kako je istakla direktorka Sektora za finansijske poslove Bojana Popović, na ovaj način je obuhvaćena znatno šira grupacija, odnosno veći broj korisnika koji nisu sposobni da rehabilitaciju koriste samostalno, već im je neophodna pratnja druge osobe, odnosno staraoca.
Ona je najavila i da će posebnom instrukcijom koja će pratiti pravilnik, biti regulisani sadržaj i vrednost paketa solidarne pomoći, odnosno da će paketi ubuduće biti standardizovani kada je reč o vrsti proizvoda koje sadrže, kao i vrednosti svakog pojedinačnog paketa.
Tako će, rečeno je na sednici u Fondu, podela paketa pomoći biti ravnopravnija a pakete će moći da dobije veći broj najugroženijih korisnika.
Usvojenim izmenama pravilnika uveden je novi vid društvenog standarda, a to je razvoj socijalnog dijaloga i međunarodne aktivnosti, objavio je Fond PIO.
Govoreći o tome Bojana Popović je navela da je ovaj vid društvenog standarda rezultat pregovora reprezentativnih udruženja penzionera sa Vladom Srbije i Ministarstvom finansija, nakon čega su održani i sastanci sa Fondom pa se došlo do rešenja da je ovo najbolji način da se uvede još jedan vid društvenog standarda.
On će, kako je pojasnila, poboljšati položaj korisnika Fonda PIO i otvoriti nove mogućnosti za udruženja penzionera.
U usvojenom pravilniku se navodi da se socijalni dijalog ostvaruje kroz organizovanje tribina, okruglih stolova i savetovanja u zemlji, dok međunarodne aktivnosti obuhvataju učešće na međunarodnim konferencijama u inostranstvu koja organizuju udruženja, predstavnici penzionera i starije populacije.
Bonus video:
(Espreso / Penzionisani/ V.P / Prenela: A.P)