OBRATITE PAŽNJU
EVO ZAŠTO NIJE DOBRO SPAVATI SA UPALJENIM SVETLOM: Više vam neće pasti na pamet, STRADA VAŽAN ORGAN
Psiholog ističe da spavanje s uključenim svetlom može doesti do toga da se narednog dana osećate loše, i da imate lošu koncentraciju, raspoloženje, što utiče vremenom na celokupno zdravlje.
Kako navodi psiholog Šelbi Haris poželjno je da se spava u mračnoj sobi jer je to bolja opcija za zdravlje i san. Ona ističe da izloženost svetlu, naročito noću može poremetiti vaš ciklus spavanja.
Ometa ciklus spavanja
Svetlo u prostoriji može ometati različite faze sna, a sve su važne kako biste se odmorili i lakše probudili. Ranija istraživanja u „Sleep Medicine“ otkrila su da spavanje s noćnim svetlom utiče na cikluse spavanja, povećavajući prvu fazu spavanja i smanjuje fazu dubokog sna.
Smanjuje kvalitet i dužinu sna
Svetlo deluje na telo dok spavate. Interesantno je da spavanje s većom izloženošću svetlu takođe je povezano sa smanjenjem vremena spavanja, jer i dalje smanjuje takozvanu proizvodnju melatonina.
Naredni dan se osećate loše
Psiholog ističe da spavanje s uključenim svetlom može dovesti do toga da se narednog dana osećate loše, i da imate lošu koncentraciju, raspoloženje, što utiče vremenom na celokupno zdravlje.
Povećava rizik od hroničnih bolesti
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), nedostatak sna je povezan s razvojem dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, depresije. U istraživanju iz 2022. godine, zdrave odrasle osobe koje su spavale uz umerenu izloženost svetlu jednu noć imale su povećan broj otkucaja srca i veću otpornost na insulin.
(Espreso/najžena/Vesna Vukadinović)