Dijeta, Foto: Profimedia / Dmitrii Kotin / Alamy / Alamy /

sjajno

SRBI JOŠ NISU ČULI ZA GOLO DIJETU, TOPI KILOGRAME KAO OD ŠALE: Jedete ono što VOLITE, a SALO NESTAJE (FOTO)

Golo dijeta se temelji na ideji ponovnog preuzimanja kontrole nad metaboličkim zdravljem, uključujući i delotvorniji metabolizam, rešavanje insulinske rezistencije i balansiranje hormona

Objavljeno: 20.11.2023. 21:38h

Golo dijeta, poznata još i kao Golo metabolički plan, a pojavila se još 2009. godine. Razvio je tim lekara, farmaceuta i istraživača, među kojima je i holistička nutricionistkinja Dženifer Bruks. Pravilo Golo dijete je konzumiranje 1300 do 1500 nutritivno bogatih kalorija dnevno uz dodatak ishrani pod nazivom "Release".

Cilj ove dijete je da poboljša zdravlje bez smanjenja prekomernog unosa kalorija, odricanja od grupe namirnica i izbegavanje nezdrave dijetalne hrane.

Golo dijeta se temelji na ideji ponovnog preuzimanja kontrole nad metaboličkim zdravljem, uključujući i delotvorniji metabolizam, rešavanje insulinske rezistencije i balansiranje hormona (kao što su hormoni gladi i stresa).

Rešavanje insulinske rezistencije najvažniji je cilj ove dijete.

Na zvaničnoj stranici Golo kompanije mogu da se nađu detalji o dijeti, a navodi se da dodatak ishrani "Release" zaustavlja debljanje i može da preokrene insulinsku rezistenciju tako da telo može da oslobodi pohranjenu masnoću.

Međutim, taj dodatak ishrani verovatno nije potrebno uzimati kako bi se poboljšala osetljivost na insulin. Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti (engl. Centers for Disease Control and Prevention ili CDC), poništavanje insulinske rezistencije uključuje povećanje telesne aktivnosti, gubitak težine, izbegavanje visokog šećera u krvi, upravljanje stresom i dovoljna količina sna.

Neki pobornici Golo dijete prijavili su manje simptoma sindroma policističnih jajnika, izlečili su se od predijabetesa ili dijabetesa tipa 2 i snizili krvni pritisak i holesterol.

Dobra vest je da ova dijeta podstiče ljude da jedu zdravu hranu.

- Čini se da plan ishrane uključuje celovite, zdrave namirnice, a posebno se prednost daje voću, povrću, nemasnim proteinima, orašastim plodovima i celovitim žitaricama u odnosu na rafinisane žitarice. To bi mogao da bude vrlo zdrav plan ishrane koji poboljšava težinu i pozitivne zdravstvene ishode, kaže za Everyday Health nutricionistkinja Samanta Kaseti, prenosi Miss7Zdrava.

Uz fokus na celovitu hranu, manje se oslanja na prerađenu hranu, što može omogućiti niz blagodati za zdravlje.

Prema studiji objavljenoj 2019. godine u časopisu "Cell Metabolism" ovaj bi način ishrane mogao da bude povoljan za mršavljenje. Studija je bila mala (na samo 20 odraslih osoba), ali su dve nedelje učesnici jeli ili ultraprerađenu ili neprerađenu hranu. Zatim su promenili ishranu na još dve nedelje. Kada su jeli prerađenu hranu, učesnici su unosili 500 kalorija više te su dobili oko dva kilograma (iz UH i masti). Oni koji su koristili sveže, neprerađene namirnice izgubili su skoro jedan kilogram.

- Ljudi koji jedu prerađenu hranu ne zasite se tako brzo i jedu brže, pa konzumiraju više hrane, objašnjava Samanta.

Nedostaci Golo dijete

Ova dijeta zavisi o dodatku ishrani koji se zove "Release". Prema službenoj stranici kompanije Golo, dodatak se sastoji od sedam prirodnih biljnih sastojaka i tri minerala: cink, magnezijum, hrom, ekstrakt lista banabe Rodiola, ekstrakt berberina, ekstrakt salacije, ekstrakt gardenije Inozitol, ekstrakt jabuke.

Reklamira se kao dodatak za mršavljenje koji sprečava porast nivoa insulina. Ograničeni dokazi pokazuju da se ekstrakt lista banabe može koristiti za snižavanje nivoa glukoze u krvi kod osoba s dijabetesom. Ružičasti žednjak može da utiče na ćelije koje pohranjuju mast, posebno u trbuhu, prema studiji.

Ipak, ovo preliminarno istraživanje nije čvrst dokaz da je ova vrsta suplementa ili bilo koji suplement rešenje za mršavljenje.

- Nikada nije postojao dodatak koji bi podstaknuo gubitak kilograma na održivi načini ili na dugoročno razdoblje, kaže nutricionistkinja.

Štaviše, postoje potencijalni sigurnosni problemi s dodatkom "Release".

Nutricionistkinja Emalajn Rasmusen predlaže da se svi zainteresovani prvo posavetuju sa lekarom i nutricionistom pre nego što isprobaju Golo dijetu, posebno oni koji imaju dijabetes.

Naučno istraživanje Golo dijete

Postoji nedostatak recenziranih objavljenih istraživanja u medicinskim časopisima o Golo dijeti.

Jedna od njihovih pilot studija nije imala kontrolnu grupu. Uključivanje kontrolne grupe deo je zlatnog standarda u istraživanju jer može da pomogne naučnicima da procene da li mogu da se rezultati pripišu promeni koja se proučava.

Stručna provera je takođe kritična, kaže Samanta, dodajući da rezultati nisu toliko značajni ako ne prođu proveru.

Mala studija o Golo dijeti objavljena je u časopisu "Trends in Diabetes and Metabolism" 2019. godine. Sastojala se od 68 učesnika, a oni koji su sledili Golo dijetu i uzimali "Release" i izgubili su skoro šest kilograma tokom 13 nedelja, u poređenju sa kontrolnom grupom koja je izgubila oko tri kilograma. Međutim, studija je bila mala i u tih 13 nedelja dobijeni su kratkoročni rezultati, pa nije jasno šta se dogodilo učesnicima nakon istraživanja. Osim toga, ovu studiju je finansirala kompanija Golo, tako da postoji mogući sukob interesa.

Koju hranu jesti, a koju ne na Golo dijeti?

Prema službenoj stranici kompanije Golo, treba da se jede:

- Maslac

- Jaja

- Punomasno mleko

- Sir

- Grčki jogurt

- Voće

- Povrće

- Žitarice, uključujući hleb i testeninu

- Piletinu

- Ribe

- Odrezak

- Orašaste plodove

Fokus je, dakle, na celovitoj i nutritivno bogatoj hrani, ali postoje i neka ograničenja. Potrebno je izbegavati prerađene proizvode poput dijetalnih šejkova, proteinskih pločica i zamena za obrok i da se ograniče ili izbegavaju rafinirana i prerađena hranu i grickalice generalno.

Bonus video:

(Espreso/BlicŽena)