Prehlada, Foto: Profimedia

zdravlje

ZBOG ČEGA KRENEMO SA PREHLADOM, A ZAVRŠIMO SA UPALOM PLUĆA? Ovu grešku najčešće pravimo, obratite pažnju

Dugotrajan kašalj jedan je od simptoma koje treba shvatiti ozbiljno

Objavljeno: 17.11.2023. 15:26h

"Najvažniji je imunitet jer na njega ne možemo da delujemo antibioticima" - ukratko objašnjava pedijatar dr Dejan Jonev kako od obične prehlade dolazi do virusne upale pluća. Sa tim se slaže i direktor Doma zdravlja "Palilula", dr Aleksandar Stojanović koji uz to navodi i neadekvatno lečenje na svoju ruku i povećani rizik za hronične bolesnike i starije osobe.

Dugotrajan kašalj jedan je od simptoma koje treba shvatiti ozbiljno. Iako se najčešće radi o posledici nekog respiratornog virusa koji je ogolio respiratorni epitel i sada disajni sistem reaguje mnogo burnije na sve nadražaje, nego što je to ranije reagovao, tek dobra krvna slika i čista pluća znak su da nemamo razloga za brigu, navode lekari.

Ipak, sa Infektivne klinike upozoravaju da je povećan broj pacijenata sa upalom pluća koja je nastala od banalnog virusa prehlade, navela je za RTS dr Ivana Stefanović iz beogradske Hitne pomoći.

Kako od prehlade do upale pluća?

Prema rečima direktora Doma zdravlja "Palilula", dr Aleksandra Stojanovića, da li će se prehlada razviti u upalu pluća zavisi od nekoliko faktora.

- Problemi nastaju kada ljudi na svoju ruku piju lekove, "na nogama" prođu kroz tu virusnu infekciju, pri čemu obavezno opada imunitet. Još ako su u pitanju kardiovaskularni bolesnici ili dijabetičari, stariji ljudi, rizici su značajno veći - objašnjava dr Stojanović.

foto: Profimedia

Kako dodaje, svaka prehlada se mora lečiti, jer ako uđe u tu hroničnu fazu, imunitet sve više slabi i dolazimo u situaciju da dobijemo ozbiljno oboljenje kao što je pneumonija.

Ipak, navodi, to nisu česti slučajevi.

Preventiva je, dodaje, jednostavna. Vakcina protiv gripa, redovne kontrole i uzimanje propisane terapije. Upravo zato nemamo često slučajeve da se prehlada razvije u upalu pluća.

Deca još osetljivija

Dr Dejan Jonev objašnjava za "Blic" da je loš imunitet najveći uzročnik težih posledica koje kreću od obične prehlade.

- Lekar mora da prati virozu. Moja praksa je da zakažem kontrolu na tri dana, a roditeljima dece za koju se zna da inače imaju slabiji imunitet savetujem da pomno prate stanje i ako primete da je temperatura uporna, apetit slabiji, dete bezvoljno, da se jave i pre - navodi dr Jonev.

Kako kaže ovaj pedijatar, postoje deca koja se češće razboljevaju, ali lekari obično znaju da tim pacijentima treba pojačati kontrole.

- Najvažnije je da se prati stanje, da imunitet na svaki način ojačamo, jer antibioticima na njega ne možemo da delujemo. Ako se pak sumnja na nešto ozbiljnije, radi se krvna slika i na vreme se reaguje - dodaje dr Jonev.

Prema njegovim rečima, opasnija je ipak bakterijska upala pluća od one virusne, tako da se uz stalno praćenje i adekvatne terapije može izbeći teža krvna slika.

S obzirom na to da je sezona respiratornih infekcija u toku i da se mnogo češće razboljevamo, najvažnije je obratiti se lekaru na vreme kako bi se zdravstveno stanje pratilo i adekvatno lečilo.

Bonus video:

(Espreso/Blic)