putovanje i odmor
POSETILI SMO "EVROPSKI MAJAMI": Ovde svetli ŽUTI PESAK, uverite se zašto je on RAJ ZA DUŠU, a tek cene...
Lido di Jesolo je letovalište smešteno na kraju oboda Venecijanske lagune
Kada smo polako ulazili u Lido di Jesolo tog jutra, magla je bila epskih razmera, čak je i vodič bio začuđen jer se iz autobusa gotovo ništa nije videlo. Mesto je bilo potpuno tiho, retko ko da je usred dana prolazio ulicama, dok su hoteli bili u potpunosti ispražnjeni i delovali su poput maketa, a onda kada smo izašli iz vozila, osetili smo neverovatno olakšanje. Ovo odmaralište na severu Italije sa punim pravom nosi taj epitet.
Hotel nam je bio smešten pored ogromne i dugačke peščane plaže čiji se svetlo žuti pesak sjajio na nekih dvadesetek metara udaljenosti.
Ono što smo najviše želeli jeste da sutra dan posetimo Veneciju, budući da iz Lida di Jesola postoje direktni prevozi brodićem. Tako da smo odlučili da veče pre posetimo ovaj tajanstveni gradić i upoznamo ga bolje.
Lido di Jesolo je letovalište smešteno na kraju oboda Venecijanske lagune.
Jesolo je zapravo naziv gradića, dok se pod „lidom“ podrazumeva peskovita plaža. Međutim, kako se život vezan za Jesolo preselio na plažu, tako se i odomaćio pun naziv letovališta – Lido di Jesolo.
Ovo popularno turističko letovalište nazivaju još i "Evropski Majami".
Ogromna peščana plaža
Plaža Lido di Jesola je dugačka 15 kilometara. Ogromnu peščanu plažu karakteriše sjajno žuti pesak kroz koji vam propadaju stopala.
Odmah pored plaže nalaze se hoteli, jedan pored drugog, a razdvaja ih dugačka staza koja spaja sve pobočne ulice u ovom delu Lida di Jesola.
Na dan kada smo stigli bila je prisutna ogromna magla tako da je prizor uveče bio gotovo nadrealan.
Kada smo hodali plažom, čuli smo kako zapljuskuju talasi Jadranskog mora, ali nismo mogli da vidimo horizont!
Kako smo dublje koračali prema moru, primetili bismo da smo "ušli u ambus" i da se oko nas jedino vide noćne ulične svetiljke.
Na plaži se inače nalaze i drvene skakaonice koje su poređane jedne pored drugih u razmaku na nekih dvadesetak metara.
Kasnije nam je jedna slučajna prolaznica iz Grčke objasnila da je magla posledica toga što mnogi stanovnici Lida di Jesola koriste veš mašine. Verovali smo joj na reč...
Luna park – New Jesolandia
Ono što je vrlina ovog odmarališta jeste ta što se sve najzanimljivije i najbolje atrakcije nalaze u samom centru, tako da su vam sve na dohvat ruke.
U večernjim satima se ne morate šetati ili opet kupati, već vreme možete provesti u luna-parku vozeći se i jesti šećernu vunu.
Na raspolaganju su rolerkosteri, panoramski točak, sudarajući automobili i slično.
Cena ulaznice je 5 evra.
Šetnja kroz sam grad
Ukoliko ste ljubitelj šetnji tokom odmora, Lido di Jesolo je idealno mesto za opuštanje.
Ono što mu je dodatan atribut jeste što nema velikog saobraćaja niti prometnih ulica.
U februaru mesecu kada smo došli, Lido di Jesolo je bio ispražnjen gradić jer nije bila sezona. To mi je dodatno pogodovalo jer je taj mir bez buke bio gotovo nesvakidašnji i delovao je mistično.
Istina, u Lido di Jesolu nećete videti impozantne arhitekture, ogromne istorijske građevine ili eksluzivne višespratnice, ali osećate se potpuno spokojno i imaćete utisak da je dan predugačak i da je vreme stalo.
Restorani
Italijanska kuhinja je jedna od najprepoznatljivijih na svetu. Međutim, nigde italijanski specijaliteti nisu tako ukusni kao na italijanskom primorju.
Među boljim restoranima, kojih ima jako puno, su – Chiosco Veliero (na plaži), Al Gambero, Sele e Pepe, Paloma…
U svim ugostiteljskim objektima možete naručiti jelo koje toplo preporučujem a to su bolonjeze.
Svakodnevni prevoz iz Lido di Jesola za Veneciju i nazad
Ujutru nas je u kuhinji hotela sačekao švedski sto. Kafa, sok od kajsije, kuvana jaja, pašteta, salama, hleba po količini koju gost želi. Gledamo kroz prozor i primećujemo da se vreme razvedrilo i da nema ni traga od jučerašnje magle.
U blizini hotela nalazi se autobuska stanica. Bilo nam je potrebno nekih 15 minuta hoda.
Prevozne karte za Veneciju na autobuskoj stanici u Lido di Jesolu koštaju 30 evra u dva pravca. Nakon kupovine karata čekate autobus koji će vas prevesti do glavne luke odakle čekate brod za Veneciju.
Autobus nas vozi i primećujemo da ništa ne škripi i ne buči. Čuje se alarm kad god se približavamo stanici. Nema nikakve žurbe, dok posmatramo kuće, hotele, ugostiteljske radnje, i svo to zelenilo imamo utisak kao da je vreme stalo.
Ono što je za svaku pohvalu jeste i to da autobus dovozi putnike tačno u vreme neposredno pre nego što se brod za Veneciju ukrcava. Venecija je linijom mora udaljena nekih dvadesetak kilometara.
Isto tako i kada se iz Venecije vraćate nazad brodom do luke, videćete autobus u daljini koji vas uredno čeka, dakle nema gubljenje nikakvog vremena.
Sve je maksimalno praktično organizovano za turiste.
Bonus video:
(Espreso/Miloš Dojčinović)