Branka Mirković nutricionista, Foto: Printscreen/Prva tv

važno

AKO IMATE VIRUS, NI SLUČAJNO NE JEDITE OVU NAMIRNICU: Branka tvrdi da od nje NEMA NIŠTA ŠTETNIJE ZA IMUNITET

Kad je u pitanju naš imunološki sistem, ono što jedemo je veoma važno i nijedan sastojak nije štetniji za imunitet od šećera, potvrđuje i Branka Mirković, nutricionistkinja

Objavljeno: 30.10.2023. 12:35h

Dosad su mnoga naučna istraživanja utvrdila da sklonost sezonskim virusima i prehladama može imati veze i sa životnim navikama. Među njima je i količina šećera koju na dnevnom nivou unosimo u organizam. Preteran unos rafinisanog industrijskog šećera ne samo da će uticati na vašu liniju već će oslabiti i sposobnost belih krvnih zrnaca da brane organizam od bakterije.

Pojedina istraživanja pokazala su da nakon 100 grama pojedenog šećera leukociti narednih pet sati nisu sposobni da se bore sa bakterijama.

Kad je u pitanju naš imunološki sistem, ono što jedemo je veoma važno i nijedan sastojak nije štetniji za imunitet od šećera, potvrđuje i Branka Mirković, nutricionistkinja.

foto: Profimedia

– Kada ljudi jedu dosta rafinisanog šećera i ugljenih hidrata, naglo poraste nivo šećera u krvi i, dok se vraća u normalu, pankreas mora da luči insulin. Prevelik unos šećera u dugotrajnom periodu dovodi do toga da nivo insulina ostaje visok, što je uzrok insulinske rezistencije. Posledice su gojaznost, previše masnoće u tkivima, a dodatno se smanjuje imunitet, što znači da postajemo skloniji raznim upalama i često se razbolevamo – kaže naša sagovornica.

Hronično inflamatorno stanje opterećuje imunitet

Imati povišene vrednosti glukoze u krvi znači biti u hroničnom inflamatornom stanju, što opterećuje imuni sistem i čini ga sporijim u borbi protiv bolesti. Samim tim je i oporavak teži i duži. Ukoliko želite da što pre ozdravite, zaboravite na slatkiše.

– Svoj imunitet osnažujemo tako što isključujemo šećer ili ga svodimo na veoma male, odnosno realne količine. Netačno je da zdrave namirnice, pa i voće koje sadrži više šećera treba jesti u većim količinama. Jedna voćka dnevno ili do 150 grama voća je dovoljno. Sve preko toga se pretvara u masnoću i organizam ga prerađuje kao voćni šećer – objašnjava nutricionista.

Važno je, dodaje, da obratite pažnju i na skrivene šećere kao što je kukuruzni sirup, kao i na količinu ugljenih hidrata.

– Ako govorimo o konzumnom šećeru, ženama je dozvoljeno najviše šest ravnih kafenih kašičica dnevno, a muškarcima osam.

Kako prepoznati pad imuniteta

Suvoća očiju, glavobolja, opadanje kose, krti nokti, pojava herpesa, problemi sa varenjem, osipi, kožne alergije i ekcemi ukazuju na pad imuniteta.

– Tu su i učestale infekcije, neobjašnjiv gubitak ili stvaranje kilograma, iako niste na posebnom režimu ishrane, konstantan umor i iscrpljenost, kao i povišena telesna temperatura bez drugih simptoma.

Umesto u pekaru, idite na pijacu

Objasnila je i kako da ojačamo imunitet, naročito u predstojećem zimskom periodu kada nas očekuje sezona virusa i gripa.

– Kontrolišite telesnu težinu, posebno odnos mišica i masnog tkiva. Jedite raznovrsnu sezonsku i svežu hranu koju ćete sami pripremiti, jer jedino tako možete da kontrolišete šta sadrži. Jedite sveže sezonsko voće i povrće, manje količine mesa, ribe i obavezno manje količine mahunarki tokom nedelje. Izbacite šećere iz ishrane, kao i veće količine ugljenih hidrata, a umesto u pekaru, idite na pijacu jer je pijaca najbolja prirodna apoteka. Kontrolišite količine obroka i porcija jer to je preventiva zdravlja. Čuvajte imunitet da bi on vas čuvao – zaključuje Branka Mirković, nutricionista.

(Espreso/Blic žena)