Džem, Foto: Printscreen/Youtube/Jelajelena Petrovic

paŽnja

AKO JEDETE OVAKAV DŽEM U SRBIJI, KOCKATE SE SA ZDRAVLJEM: Sadrži OPASNU supstancu, HITNO REAGUJTE

Buđ koja je zahvatila džem ukazuje na kršenje tehnologije kuvanja ili uslova skladištenja. Ovo je jasan signal da nešto nije u redu sa džemom

Objavljeno: 19.10.2023. 08:15h

Sigurno vam se dogodilo da iz špajza uzmete teglu voljenog domaćeg džema od malina pravljenog sopstvenom rukom, otvorite ga i zatim ugledate sivo-smeđe, čupave mrlje buđi na vrhu. U ovom neprijatnom trenutku pojavljuje se jedno jedino pitanje u glavi: da li da ga bacite ili pojedete, zatvarajući oči pred onim što ste videli?

Ukorenjeno, prihvaćeno je mišljenje (tako su nas učili roditelji, bake) da je dovoljno samo skinuti plesnivi sloj i mirno nastaviti slatko uživanje.

Prvo treba da shvatite šta je buđ. To su uobičajene gljivice koje se uspešno razmnožavaju u hrani. Postoji mnogo vrsta gljivica. Među njima ima bezopasnih, opasnih i čak korisnih.

Štetne gljivice oslobađaju otrove u hranu. Obično utiču samo na ukus proizvoda, ali u najgorem slučaju možete se ozbiljno otrovati.

foto: Printscreen/Youtube/kuhajipeci

Buđ koja je zahvatila džem ukazuje na kršenje tehnologije kuvanja ili uslova skladištenja. Ovo je jasan signal da nešto nije u redu sa džemom.

Čak i kada se sve vidljivo odstrani (bela, žuta, zelena, siva, crna plesan...), velika je mogućnost da je "izlučevina" kontaminirala sadržaj tegle.

Samo laboratorijskim istraživanjem možete sa sigurnošću saznati kakva se buđ nalazi u vašem džemu. Jednostavno je nemoguće vizuelno odrediti stepen opasnosti bilo koje gljivice.

Izuzetno je važno zapamtiti da je ono što nađete na površini džema samo vidljivi deo gljivice.

Činjenica je da se većina toga već odavno proširila do samog dna. Zbog toga uklanjanje nekoliko kašika džema sa površine neće ga u potpunosti osloboditi gljivica.

(Espreso/Srbija danas)