VAŽNO
MNOGI VOZAČI RADE OVO ZA VOLANOM: Nije protiv zakona, ali može biti MNOGO OPASNO
Vozači koji su se služili mobilnim telefonom bili su odgovorni za 33 smrti 2017. godine u Britaniji
Korišćenje hendsfri telefonskog uređaja za volanom mogla bi da bude opasna kao i vožnja u pijanom stanju, kažu stručnjaci. Eksperti za sigurnost u Britaniji apeluju da se promeni zakon i da se upotreba ovih uređaja zabrani.
Inače, u Srbiji je takođe telefoniranje pomoću hendsfri uređaja jedini način na koji je dozvoljeno telefoniranje u toku vožnje. Svaka druga upotreba telefona zabranjena je Zakonom o bezbednosti saobraćaja na putevima.
Doktor Šon Helman, naučnik u Laboratoriji za istraživanje saobraćaja upitan je na nedavnoj konferenciji da li bi pravila o upotrebi mobilnih telefona u saobraćaju trebalo da se promene.
- Ukoliko pričate telefonom, veća je verovatnoća da ćete biti usredsređeni na put pred vama, nego da ćete šire sagledavati mogućnosti za nezgodu i opasnosti koje se mogu pojaviti oko vozila - glasio je njegov odgovor.
Dr Helman je citirao studiju iz 2002. godine, u kojoj je otkriveno da upotreba hendsfri telefonskih poziva za volanom može da ima isti efekat kao vožnja u alkoholisanom stanju.
Još jedna studija pokrenuta od strane dr Helmana da bilo kakva upotreba mobilnog telefona tokom vožnje može da smanji sposobnosti vozača na nivo početnika.
Vozači koji su se služili mobilnim telefonom bili su odgovorni za 33 smrti 2017. godine u Britaniji, kažu podaci njihovog Ministarstva za saobraćaj.
Bonus video: Tiktokerka razočarana Srbijom
(Espreso/SrbijaDanas)