Jabukovo sirće, Foto: Profimedia

URADI SAM

RECEPT ZA DOMAĆE NEFILTRIRANO JABUKOVO SIRĆE: Eliksir zdravlja koji se PRAVI SAMO OD SEBE, obožavaćete ga

Domaće nefiltrirano jabukovo sirće je nezamenljiva namirnica i drevni lek

Objavljeno: 09.10.2023. 12:35h

Naziv sirće potiče od „kiselog vina“ jer se proizvodi oksidacijom vina (od grožđa ili jabuka). Koristilo se u svim drevnim kulturama i pravilo se u drvenim posudama.

Nepasterizovano domaće jabukovo sirće ima svojstva čišćenja, lečenja, hidratacije i toniranja. Bogat je korisnim vitaminima i antioksidansima, a sadrži i potrebne enzime i tanine za telo.

foto: profimedia

Enzimi u prirodnom jabukovom sirćetu ostaju u visokoj koncentraciji. Oni su katalizatori svih ćelijskih reakcija i neophodni su telu za normalnu životnu aktivnost. U principu, sirovi fermentisani proizvodi, uključujući jabukovo sirće, su najbolji izvor enzima.

Sirće ima pH oko 4,5.

Viši pH u poređenju sa čistim kiselinama koristi se još od prethodnika klasične medicine. Na primer, Hipokrat ga je propisao da bi ubrzao proces čišćenja i zarastanja rana. Jabukovo sirće je izvor kalijuma, jednako dobar kao i sveža jabuka.

Kako napraviti domaće jabukovo sirće

Glavni postupci za pravljenje jabukovog sirćeta kod kuće su od celih jabuka ili sveže isceđenog soka od jabuke.U procesu fermentacije, sirovina prolazi kroz fazu slatke jabukovače (jabukovo vino), suve jabukovače i vremenom postaje sirće.

foto: RINA

Domaće sirće ne prolazi pasterizaciju (zagrevanje), što uništava puno enzima i drugih korisnih supstanci sadržanih u njemu.

Potpuno zrele jabuke kasnih slatkih sorti su najpogodnije, jer najbolje fermentišu. Da biste postigli maksimalan kvalitet sirćeta, birajte organske jabuke ili barem uzgajane bez upotrebe sintetičkih pesticida.

Jabukovo sirće se dobija fermentacijom. Proces fermentacije je prirodan i odvija se sa svežim jabukama ili njihovim sokom. Najbolje je da se sirovina stavi u drvenu posudu. Fermentacija sirovine u početku proizvodi etil-alkohol, koji se potom pretvara u kiselinu pod uticajem bakterijskih enzima.

Prirodno sirće uključuje nekoliko vrsta voćnih kiselina, beta karoten, vitamine A, B (1, 2, 6), E, C, provitamine, natrijum, cink, bakar, kalcijum, gvožđe, kalijum i magnezijum.

Sirćetna gljiva

Zrelo sirće na svojoj površini formira tamni, neprozirni penasti bakterijski film, koji se naziva sirćetnom gljivom. Ova specifična supstanca postaje vidljiva ako se na smeđu tečnost gleda u pogodnom svetlu.

Tokom fermentacije, gljiva postaje gušća i veća. Ako je izvadimo i uskladištimo, zajedno sa malo sirćeta, dobićemo bakterijski kvasac, koji će fermentaciju preneti na sledeću dozu sirćeta, koju pripremimo i ubrzati proces.

Tehnologija

Proizvodnja jabukovog sirćeta odvija se u 3 faze:

1. Fermentacija - prerada šećera uz pomoć kvasca. Šećeri se prirodno nalaze u voću, pa se preferiraju slatke sorte i dobro zrele jabuke. Dozvoljeno je dodavanje kristal šećera. Obrada se odvija bez pristupa vazduha - u alkoholu. Kao rezultat, dobijamo mlado vino, po mogućnosti sa sadržajem alkohola 6-10%.

2. Kiseljenje - pretvaranje vinskog alkohola u sirće pod uticajem bakterija iz porodice Acetobacteraceae koje se aktiviraju prijemom kiseonika

3. Gotovo sirće filtrirajte i sipajte u boce.

foto: Profimedia

Standardni recept (sa i bez šećera)

Proizvodi:

  • Jabuke - prema željenoj količini sirćeta ili raspoloživim posudama, najviše 10kg
  • Šećer - 50 - 80g po litru soka (po želji)
  • Voda - 50 - 100ml po litru soka

Način pripreme:

Jabuke se ne peru. Ako su vrlo prljave, obrišite ih suvom krpom. Na njihovoj površini je divlji kvasac koji će fermentirati. Isecite jabuke na komade, odvojite jezgro i seme.

foto: youtube/printscreen/ Filip Kuzminski

Izrendajte ih ili sameljite u mašini za mlevenje mesa da biste dobili pire. Pire zajedno sa odvojenim sokom sipajte u nemetalnu posudu sa širokim otvorom. Pokrijte gazom.

Ostavite posudu na 2-3 dana u mraku na sobnoj temperaturi. Mešajte svakih 8 do 12 sati čistom rukom ili drvenom kašikom. Masa treba da potamni i da se na njenoj površini pojavi pena i blagi miris fermentacije. Ovo je znak za prelazak na sledeću fazu.

Ocediti pire kroz gazu ili presu i sipati kipući sok u staklenu teglu ili veću bocu tako da ne napuni više od 75% zapremine.

foto: youtube/printscreen/ Filip Kuzminski

Ukus. Ako sok nije sladak, dodajte šećer u skladu sa gornjim proporcijama. Promešajte. Sok treba da bude sladak, ali ne previše. Maksimalno dozvoljeni sadržaj šećera je 20%. Ako je kiselost smeše visoka (tj. ako peče jezik), dodajte vodu.

Na vrat posude stavite gumenu rukavicu na kojoj ste iglom izbušili rupu. Zatvorite gumu za grlo kako biste sprečili ulazak vazduha. Prebacite bocu (ili drugu posudu koju ste koristili) na mračno mesto, na 20 - 25°C, približno. 25 - 40 dana.

Posmatrajte kada će se fermentacija završiti. To se vidi po tome da je rukavica nabrekla i vino se izbistrilo. Nalijte mlado vino kroz crevo bez usisavanja taloga na dnu. Tako će sirće biti prozirno.

Sipajte vino u posudu sa što širim vratom - za bolji kontakt sa vazduhom. Smešu možete ostaviti da se ukiseli u tegli, ali to će potrajati duže. Da biste se zaštitili od insekata, stavite gazu na vrh i zavežite je.

Posle toga, na površini će se stvoriti film (sloj sa bakterijama Micod. Aceti). Stavite u tamni ormar ili sobu 45-60 dana (ili pokrijte posudu) na 18-23°C. Predforma će se postepeno kiseliti, pretvarajući se u željeno sirće. Pred kraj procesa nestaje karakterističan opor miris kiselosti.

Gotovo domaće jabukovo sirće se filtrira kroz četvoroslojnu gazu ili gustu tkaninu, flašira i zatvara. Čuva se u ormaru zaštićenom od sunca, a rok trajanja je 3 godine.

Ubrzati fermentaciju

Pogodni aditivi:

Šećer - dodaje se kada korišćene jabuke nisu dovoljno zrele ili slatke. Standardna količina je 50-80g po 1 litru soka od jabuke ili 1kg jabuka. Merenje se vrši otprilike i sopstvenim osećajem slatkoće sirovine;

Med - povećava lekovita svojstva sirćeta. Doza je 150g na 3-litarsku teglu sirovine. Ovo je više od 50g meda na 1kg jabuka, jer je tegla puna 75%;

foto: Printscreen/youtube/kuhajipeci

Sa hlebom ili suvim kvascem (kvascem) - za kiselo testo od svežeg soka od jabuke može se dodati malo raženog hleba ili suvog kvasca. Na taj način se uvozi dodatni kvasac i ubrzava proces konverzije šećera;

Sa sirćetnom gljivom - površinski sloj sirćeta zasićen kvascem, koji smo odvojili i uskladištili od prethodne proizvodnje. U novoj dozi se dodaje u prvoj fazi fermentacije, što značajno ubrzava proces.

Znaci koji ukazuju na to da je proces fermentacije završen su:

  • nestaje penušanje površine;
  • tečnost posvetli;
  • talog pada na dno;
  • na dnu se kroz gotovo proziran sok primećuje sloj taloga.

Ako se sve gore navedeno dogodilo, možete nastaviti sa prelivanjem sirćeta da biste uklonili talog.

(Espreso/24Kitchen)