Gaza, Foto: MAHMUD HAMS / AFP / Profimedia

palestinska enklava

ŠTA JE USTVARI POJAS GAZE? Mala teritorija SA 2 MILIONA LJUDI u kojoj vladaju NASILJE I SIROMAŠTVO (VIDEO)

Pojas Gaze graniči se sa Izraelom na severu i istoku, Sredozemnim morem na zapadu i Egiptom na jugu

Objavljeno: 08.10.2023. 15:55h > 16:22h

Pojas Gaze, poprište novog rata sa Izraelom, palestinska je enklava kojom upravlja Hamas, i u kojoj decenijama vladaju nasilje i siromaštvo.

Graniči se sa Izraelom na severu i istoku, Sredozemnim morem na zapadu i Egiptom na jugu. To je uska teritorija od 360 kvadratnih kilometara (otprilike veličine Beograda), dugačka 41 kilometar i široka šest do 12 kilometara.

Tamo živi dva miliona Palestinaca, ili skoro 6.000 stanovnika po km², što je jedna od najvećih gustina naseljenosti na svetu.

Zahvaljujući lokalitetu Tel es-Sakan, otkrivenom 1998. godine, arheolozi su utvrdili da je ovo područje kontinuirano naseljeno od 3200. do 2000. godine pre nove ere u današnjem pojasu Gaze.

Pojas Gazefoto: APAImages / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nakon toga, Gaza je bila pod asirskom, vavilonskom, rimskom, arapskom i hrišćanskom dominacijom. U 20. veku, Gaza je došla pod egipatsku upravu 1948. godine, ubrzo nakon proglašenja Države Izrael. Teritoriju je potom okupirao Izrael nakon arapsko-izraelskog rata 1967. godine.

Izrael se 12. septembra 2005. jednostrano povukao iz Pojasa Gaze, gde je dve godine kasnije na vlast došao Hamas, islamistički pokret koji Izrael i mnoge zapadne zemlje smatraju terorističkom organizacijom. U junu 2006. Izrael je uveo kopnenu, vazdušnu i morsku blokadu enklave nakon otmice izraelskog vojnika koji je oslobođen 2011. godine.

Jevrejska država je pojačala blokadu u junu 2007. godine, kada je Hamas izbacio palestinske vlasti Mahmuda Abasa iz Gaze. Jedini izlaz iz Gaze koji nije pod izraelskom kontrolom je granični prelaz Rafa sa Egiptom.

Lišen prirodnih resursa, pojas Gaze pati od hronične nestašice vode i goriva. Nezaposlenost pogađa polovinu stanovništva, uključujući tri četvrtine mladih. Više od dve trećine stanovništva zavisi od humanitarne pomoći. Isti udeo živi ispod granice siromaštva.

Od 2008. do 2021. godine, izraelska vojska je četiri puta izvršila invaziju na Gazu kako bi zaustavila napade Hamasa na Izrael, uništila infrastrukturu korišćenu za te napade i ubila njene vođe. Novi rat je izbio u subotu nakon masovnog, iznenadnog napada Hamasa na Izrael.

Bonus video:

(Espreso / Index)