Doktor Majkl Mozli, Foto: Printscreen/Youtube/Studio10

pažnja

DOKTOR MOZLI TVRDI DA SE TAJNA GOJENJA KRIJE U OVOME: Bitno je kako započinjete dan, zbog toga se KILOGRAMI LEPE

On ističe da ne morate da izbacite ni ugljene hidrate, ni masti!

Objavljeno: 05.10.2023. 17:40h

Najčeše ukoliko imate porodicu prva misao koja vam padne na pamet kada se probudite je šta ćemo sad za doručak. I dok tako pokušavate da se setite šta ima u frižideru i da je već previše da jedete treći dan jaja i viršle - a znate da nije ni zdravo - shvatate da je jako teško osmisliti zdrav obrok. Srećom, TV dr Majkl Mozli je podelio jednostavan test koji vam može reći da li je obrok koji ste planirai pravi za vas i vašu porodicu.

Doktor Mozlie je u razgovoru sa stručnjakom za hranu, profesorom Timom Spektorom, epidemiologom u svom potkastu otkrio kako da izaberete namirnice za najoptimalniji dorčak.

Doručakfoto: Printscreen YouTube/Restoran Lovački dom Valjevo

S obzirom na to da su "svi ljudi različiti" i da ono što funkcioniše za jednu osobu možda neće biti efikasno za drugu, epidemiolog je savetovao ljude da eksperimentišu sa izborom doručka kako bi utvrdili da li im to obezbeđuje hranljive materije koje su im potrebne. Dr Mozli se složio sa ovim i podelio jednostavan test koji omogućava da se utvrdi da li je prvi obrok koji pojedete u toku dana pravi za vas - i sve zavisi od toga koliko brzo ogladnite nakon jela.

- Način na koji ja to procenjujem je da li sam gladan oko 11 sati ili ne? Ako sam neverovatno ogladneo, to sugeriše da ono što sam jeo nekoliko sati ranije nije tako sjajno, rekao je. Stručnjaci su zatim počeli da govore o popularnim navikama za doručak, a profesor Spektor je govorio iz ličnog iskustva.

Stručnjak je ispričao kako je godinama konzumirao ono što je verovao da je zdrav doručak - čaj, sokove i musli, ali je jednog dana odlučio da drastično izmeni svoju ishranu. To je zato što je shvatio da njegov doručak sa visokim sadržajem ugljenih hidrata i šećera izaziva skok šećera u krvi i da je doprineo povećanju težine za oko 10 kilograma.

- Nekada bih za doručak jeo musli, šolju čaja sa malo masnog mleka i popio bih čašu soka od pomorandže. Ponekad bih jeo tost i marmeladu. Trudio sam se da jedem crni hleb, jer u to vreme nisam znao da su takva peciva najčešće samo obojena, rekao je on u podkastu.

Dijetafoto: Profimedia / Dmitrii Kotin / Alamy / Alamy /

- Upravljao sam prema onome što mi je tada, kao lekaru, rečeno da je zdrava ishrana. Ispostavilo se da je dijeta dovela do toga da sam se debljao oko kilogram svake godite, tako da sam dobio oko 10 kilograma tokom tog vremena. Tek kada sam stavio na sebe monitor glukoze dok sam jeo i on je porastao u normalni dijabetički opseg - shvatio sam da ovi ugljeni hidrati i šećeri nisu pravi izbor za mene.

Dalje je rekao da, iako bi njegova žena jela potpuno isti obrok kao on za doručak, to nije imalo isti negativan uticaj na nju. Profesor Spektor je tvrdio da je prelazak na doručak sa "visokim procentom masnoće" napravio "radikalnu razliku", jer se kasnije tokom dana osećao manje gladnim.

- Odmah sam video da mi je promena smanjila šećer. Nisam dobijao skokove šećera. Takođe se nisam osećao ni približno toliko gladan u 11, 10 sati na poslu. Nisam osećao da mi je potreban kolačić sredinom jutra kao što sam nekada umirao za njim i osećao sam se generalno bolje. Možda vam neće uspeti, ali dok ne probate, ne znate, rekao je on.

Doktor Mosli je dodao da je imao slično iskustvo nakon što je shvatio da doručak koji je jeo ne pomaže ni njemu, pa je prešao na obrok od omleta sa povrćem.

Majke i snajke

(Espreso/Srbija danas)