snabdevanje električnom energijom
GRADI SE PRVI VETROPARK U SRBIJI: Evo koliko će domaćinstava imati STRUJU iz zelene energije
EPS gradi prvi vetropark u Srbiji, snabdevaće oko 30.000 domaćinstava
Elektro privreda Srbije (EPS) gradi prvi vetropark koji će biti završen u septembru 2024. godine, a godišnja proizvodnja biće dovoljna za snabdevanje oko 30.000 domaćinstava, najavio je Predrag Đorđević, glavni rukovodilac ovog poduhvata u EPS-u.
- Vetropark će se sastojati od od 20 vetroturbina, snage po 3,3 megavata. Planirana godišnja proizvodnja je 184 miliona kilovat-časova godišnje. Finansira se iz kredita KfV banke u vrednosti od 80 miliona evra, a cilj je da se poveća učešće čiste energije u ukupnom energetskom miksu Srbije - objasnio je Đorđević.
Detalji projekta
Vetropark će se prostirati na lokacijama Drmno, Petka, Ćirikovac i Klenovnik na mestu iscrpljenih površinskih kopova i odlagališta termoelektrane i kopova "Kostolac". Isporuka glavne opreme kreće u januaru i trajaće četiri i po meseca. Vetrogeneratori biće visoki 179 metara, stub će biti visok 117 metara na čijoj je kruni vetrogenerator, a razliku od 62 metra čini veličina lopatice.
Pilot projekat "Elektroprivrede Srbije" finansira iz kredita KfW banke u vrednosti od 80 miliona evra sa ciljem da se poveća učešće čiste energije u skladu sa strateškim ciljevima naše zemlje.
Kako navode iz EPS-a, u toku je izrada projekata za izvođenje za temelje i platforme, a završena je izgradnja četiri interne pristupne saobraćajnice. Za deo koji se odnosi na stalne priključke na državne puteve, u toku je dobijanje neophodnih dozvola za izvođenje radova. U skladu sa potpisanim ugovorima za isporuku i ugradnju opreme i za izvođenje radova, rok za završetak radova na izgradnji VE "Kostolac" je septembar 2024. godine, a priključenje na mrežu do kraja 2024. godine.
Solarna elektrana "Petka"
Osim vetroparka u EPS planira i gradnju solarne elektrane "Petka”, prvo fotonaponsko postrojenje koje će se graditi na spoljašnjem odlagalištu Površinskog kopa "Ćirikovac". Imaće instalisanu snagu od 9,75 megavata i planiranu godišnju proizvodnju od 15,6 gigavat-časova. Planirana vrednost investicija je 1,3 milijarde dinara i finansira se novcem EPS-a, kaže Željko Ilić, direktor za proizvodnju električne energije u Kostolcu. Predviđeni rok za realizaciju je 15 meseci i očekuje se da "Petka" bude na mreži krajem 2024. godine.
Prema navodima stručnjaka iz EPS-a, računica pokazuje da je investicija u izgradnju solarne elektrane elektrane ekonomski isplativa. Proračunato je da je period povrata uloženih sredstava 12 godina, dok je period eksploatacije elektrane 25 godina. Posle toga, menjaju se samo paneli, dok ostaju konstrukcije, putevi i infrastruktura, koji čine značajan deo ukupnog ulaganja. Zamenom panela elektrana se revitalizuje za novih 25 godina eksploatacije.
Kao su objasnili, panelima ne odgovara jako sunce, već im najviše pogoduje trenutna temperatura od 24 do 25 stepeni, a čak i kada je oblačno struja može da se proizvodi.
Termoelektrana proizvodi gips i pepeo
Termoelektrana "Kostolac B" već godinama proizvodi i izvozi pepeo i gips, a interesovanje za ovaj proizvod dolazi čak i iz EU zemalja.
- Kao nusproizvod sagorevanja uglja godišnje se proizvede 350.000 tona gipsa, a pepela oko milion tona. Veći deo količine pepela ide na deponije, a za njim postoji veliko interesovanje iz Nemačke. Gips se prodaje po ceni od 1,5 evra po toni, dok je i za pepeo simbolična, jer je najvažnije da ga ima manje i na deponiji - kaže Željko Ilić, direktor TE Kostolac B.
Bonus video:
(Espreso/Blic Biznis/Marica Jovanović)