Foto: Tamara Trajković

DRAMA

NAŠI SVEŠTENICI PRISTAJU DA ODRŽE PARASTOS I NEKRŠTENIMA, A NE SMEJU? Za to DOBRO UDARE po džepu, evo i koliko

Neki smatraju da smo pred Bogom svi isti i da čin krštenja ne pokazuje koliki smo vernici

Objavljeno: 28.09.2023. 07:48h

Koliko novca treba dati svešteniku da održi jednogodišnji pomen pokojniku koji nije bio kršten, pitanje je u jednoj Fejsbuk grupi koje je pokrenulo plemiku. Iz ovog pitanja, izrodilo se novo - da li uopšte sveštenik u ovom slučaju sme da održi parastos?

Jedna gospođa iz okoline Novog Sada pre godinu dana sahranila je svoju majku, koja nije bila krštena, bez prisustva sveštenika. Njena majka je sahranjena po čitavom protokolu, ali bez popa.

Nakon godinu dana želi da oda pomen svojoj majci i sveštenik je pristao da održi parastos, a ona se sada zapitala, koliko novca treba da da svešteniku.

- Moja majka nije bila krštena, pa sveštenik nije bio na sahrani. Sada može da održi parastos, a na moje pitanje koliko košta - rekao je "vaša volja". Ako je neko skoro imao situaciju, molim vas da mi kaže koliko bi bilo prikladno dati jer zaista nemam iskustva - upitala je žena u grupi.

Ovo pitanje podelilo je ljude u komentarima. Jedni su mišljenja da je 3.000 dinara sasvim dovoljno, drugi kažu da bi dali 50 evra, a treća grupa je izričita u tome da sveštenik ne sme da obavi ovaj čin osobi koja nije krštena i da je ovo veliki greh.

- Pravilo Pravoslavne crkve je da ako nije neko kršten, nema sahrane sa sveštenikom. Možete videti u kojoj ste parohiji, pa se dogovoriti da vam sveštenik očita opelo. Ako osoba nije bila vernik i nije želela da se krsti, nema smisla ni da joj se drži opelo - odgovorio je jedan član grupe.

- Po crkvenom zakonu nijedan sveštenik ne sme da drži opelo nekrštenoj osobi bilo to nažalost i dete. Ne sme se kršiti crkveni zakon i prevariti svešteno lice. Možda se i može davanjem lažnih podataka nešto muljati i raditi ali je mnogo veliki greh - nadovezao se drugi.

Ipak, neki smatraju da smo pred Bogom svi isti i da čin krštenja ne pokazuje koliki smo vernici.

- Treba uraditi onako kako vi želite ili kako pokojnik želeo da bude sahranjen, sa ili bez prisustva popa. Pred Bogom smo svi isti, znam mnoge krštene nevernike i mnoge nekrštene vernike. Biti kršten po rođenju, nije uslov prihvatanja Boga i vere u istog. Neki ga prihvate na kraju života ili trenutak pred samu smrt. Moje iskreno saučešće - napisao je neko.

Našoj redakciji jedan sveštenik potvrdio je tvrdnje treće grupe ljudi koja je branila stav da opelo ne sme biti održano ni pod kakvim uslovima.

- Ne može da se sahrani nekršteno lice ni po kakvom osnovu i ni za kakve pare- rekao je za Telegraf.rs sveštenik D.Đ.

Ovo pitanje smo uputili i Srpskoj pravoslavnoj crkvi, ali odgovor nismo dobili.

Bonus video: SRBI OSTAJU U SVOJOJ DEDOVINI! Meštani sela Kamenica na KiM poručili da im nadu uliva CRKVA KOJU JE GRADILA CELA SRBIJA! (VIDEO)

(Espreso/Telegraf)