stanovništvo na kipru
ZNATE LI KAKO SE ZOVU STANOVNICI KIPRA? Mnogi Srbi obožavaju PRELEPO ostrvo koje MAMI UZDAHE, ali ovo NEMAJU POJMA
Kipar je jedna od najlepših ostrvskih država, a zemlju naseljavaju ljudi grčkog i turskog porekla
Kipar je jedna od najlepših ostrvskih država za kojim mnogi turisti čeznu.
Smešten u istočnom delu Sredozemnog mora, u samoj neposrednoj blizini obale Turske, svojim prelepim vodama, raskošnim lukama, ali i čudnovatom zelenilu, Kipar je idealan za odmor.
Najstarija naselja koja su pronađena na Kipru potiču još iz neolita, otprilike iz perioda od 7000 do 3900 godina pr. n. e.
Nakon raspada Rimskog Carstva, Kipar je bio pod vlašću Vizantije.
Godine 1489. vlast nad ostrvom preuzima Mletačka Republika, a pred početak Prvog svetskog rata padaju u ruke Britancima.
U Drugom svetskom ratu, Kipar je imao važnu ulogu i borio se na strani saveznika.
Nakon završenog grčko-turskog sukoba, Kipar je podeljen čuvenom "zelenom linijom" na grčki i tirski deo i tako je do današnjih dana.
Pored svih lepota koje Kipar ima, mnogi se pitaju kako se zapravo nazivaju stanovnici ovog ostrva, ko su oni po etničkoj pripadnosti i kako se pravilno izgovara njihov naziv?
Prvo da razgonetnemo ono što mnoge zbunjuje, stanovnici Kipra se zovu - Kiprani.
Prema podacima od 1. januara 2017. godine Kipar ima ukupno 1.184.800 stanovnika.
Prema njima, etnička struktura stanovništva je sledeća: 77% Grci, 18% Turci i 5% ostale etničke grupe (Jermeni, Maroniti…). Gotovo svi, i Grci i Turci, žive na svom delu ostrva, uz slučajne izuzetke.
Kiparski Grci su etničko grčko stanovništvo Kipra i čine najveću etnolingvističku zajednicu na ostrvu. Prema popisu iz 2011. godine, 659.115 ispitanika navelo je svoju grčku etničku pripadnost.
Većina kiparskih Grka su članovi Kiparske crkve, autokefalne Grčke pravoslavne crkve u okviru šire zajednice pravoslavnog hrišćanstva.
Ustav Kipra iz 1960. godine uključuje Maronite, Jermene i katolike Latinske crkve („Latini“), koji su dobili mogućnost da budu uključeni u grčku ili tursku zajednicu.
Bonus video:
(Espreso/Miloš Dojčinović)