Salama, Foto: : PRINTSCREEN/YT/ GUTE REZEPTE

paŽnja

NUTRICIONISTA BRANKA OTKRILA ŠTA SE SVE NALAZI U 150 GRAMA SALAME: Pomenula PARIZER, pa ŠOKIRALA PROCENTIMA

- Roditelji bi trebalo da izbegavaju da daju deci ove vrste prerađevina, jer deca ništa dobro iz njih ne dobijaju - kaže Mirkovićeva.

Objavljeno: 13.09.2023. 10:58h

- Proizvođači imaju jako dobre mašine koje mogu svašta da samelju, pa i kosti. Svi proizvodi koji se inače bacaju, ovde se koriste - i creva i grkljani i kožice i sve moguće iznutrice. Smesa koja se dobije mlevenjem na kraju bude siva, pa joj se dodaju veštačke boje, arome, nitrati za slanoću i nitriti koji zadržavaju tečnost. Zbog toga nam je papir u koji nam uviju salamu mokar - kaže Branka Mirkovićev.

Ona objašnjava da je procenat mesa u salamama mali.

foto: Privatna arhiva

- Kroz njih unosimo male količine proteina, ali i mnogo masnoća i hemije, želatina, skroba i materija za zgrušnjavanje koje veštački obojite kako hoćete i date mu ukus koji hoćete. Poseban problem je što na deklaraciji ne piše šta je sve unutra - kaže Mirkovićeva.

Zanimljivo je da parizer i posebna salama nisu isto. Parizer sme da sadrži samo proteine mesa, dok posebne kobasice mogu da sadrže i soju, gluten i kožice. Isti je slučaj i s tirolskom i alpskom kobasicom. Tirolska sadrži samo proteine mesa, a alpska i proteine drugog porekla.

U prerađevine lošeg kvaliteta spadaju i pica šunke, jer se za njih koristi najlošija kategorija mesa koja se hidrira, a zatim i usitnjava kako se ne bi video ogroman procenat vode.

- Roditelji bi trebalo da izbegavaju da daju deci ove vrste prerađevina, jer deca ništa dobro iz njih ne dobijaju - kaže Mirkovićeva.

(Espreso/telegraf/Gorica Avalić/g.avalic@telegraf.rs)