pažnja
STRUČNJAK OTKRIO ŠTA ZNAČI AKO VAS ZASVRBI VULVA: Žene pre nego što POČEŠETE, morate znati za OVO, BITNO JE
Svakoj ženi horor prođe kroz glavu kada oseti blagi svrab tamo dole
Vaginitis, vaginosa i colpitis su različiti nazivi za upalu ili infekciju vagine. Zdrava vaginalna sluznica stvara sekret koji vlaži i ima higijensku ulogu, pa je vaginalni sekret normalna pojava kod polno zrelih žena i najčešće je proziran ili beličast. Izgled sekreta se menja tokom faza menstrualnog ciklusa, trudnoće, emocionalnog stresa, promene načina ishrane, u toku uzimanja različitih lekova (uključujući i kontraceptive).
Prirodno je PH vrednost vagine kisela (ph oko 4,5) i to ima zaštitnu ulogu, ali se tokom menstruacionog ciklusa menja. Najniža ph vrednost je neposredno pre i tokom menstruacije i tada najčešće i dolazi do infekcije. Uzroci poremećaja ravnoteže u vaginalnoj flori su višestruki: razni lekovi/antibiotici, oralni i lokalni kontraceptivi, prečesta upotreba intimnih kupki, emocionalni stres, seksualano prenosive bolesti.
KOJI SU NAJČEŠĆI TIPOVI VAGINALNIH INFEKCIJA?
Bakterijska vaginoza je najčešća polimikrobna anaerobna infekcija kod žena u reproduktivnom periodu. Karakteriše se kremastim, ređim, belosivim sekretom neprijatnog mirisa (miris na pokvarenu ribu), koji je nekad praćen svrabom. Najčešće se nađe povećana količina bakterija Gardnerella vaginalis. Većina žena neće imati sve navedene simptome, a neke čak ni jedan, pa se tada dijagnoza bakterijske vaginoze može postaviti jedino pri redovnom ginekološkom pregledu.
Aerobni vaginitis - u normalnoj vaginalnoj flori dominanatan je Lactobacillus acidofilus koji održava kiselost vagine i ravnotežu sa drugim mikroorganizmima u svojoj okolini. Poremećajem ove ravnoteže dolazi do smanjivanja laktobacila i porasta broja drugih aerobnih bakterija (Streptococcae, Enterococcae, Esherichia coli i druge) što dovodi do pojačane vaginalne sekrecije.
Vaginalna kandidijaza praćena je gustim, belim, sirastim sekretom bez mirisa koji nekad može biti u vrlo malim količinama. Svrab je glavni simptom, uporan, neprijatan i nekad se širi i na predeo rektuma. Moguća je i pojava crvenila na sluzokoži i koži kao i bol pri polnom odnosu.
Trihomonas vaginalis - iscedak iz vagine obično zelenkast ali može ići do sivo bele nijanse. Jak, neprijatan miris, bol i peckanje pri mokrenju, svrab i krvarenje posle polnog odnosa. 20-50% ovih infekcija mogu biti bez izraženijih simptoma.
DIJAGNOZA I LEČENJE
Za pravilan tretman najvažnija je ispravna dijagnoza. Postavlja se pregledom vaginalnog zida, izgledom i mirisom sekreta kao i mikroskopskim određivanjem stepena čistoće vaginalnog sekreta. Samo ginekolog može odrediti o kojoj vrsti infekcije se radi. Pristup lečenju je individualan i uzima u obzir životnu dob, opšte zdravstveno stanje pacijenta kao i proširenost infekcije i podnošljivost određenih lekova.
U lečenju se primenjuju oralni preparati (antimikotici, antibiotici) i lokalni preparati (vaginalete, gelovi i kreme odgovarajućeg sastava). Neophodan je pregled i lečenje polnog partnera u cilju smanjivanja učestalosti infekcija i njihovog ponavljanja.
NAJČEŠĆI SIMPTOMI
- obilan iscedak neprijatnog mirisa
- promena boje vaginalnog sekreta (sirast, beo, žućkast, žutozelen)
- svrab i peckanje u predelu vagine
- peckanje tokom mokrenja
- bol tokom polnog odnosa
- osip, crvenilo ili bradavice oko vaginalnog otvora
Svaki simptom treba shvatiti ozbiljno, mada neke upale u početku nemaju simptoma. Zato su neophodni preventivni ginekološki pregledi u cilju ranog otkrivanja i lečenja vaginalnih infekcija koje mogu izazvati i ozbiljne komplikacije kada se ne prepoznaju, ne leče i dugo traju. Ozbiljne komplikacije su infekcije urinarnog trakta, upale grlića materice, delimična ili potpuna neprohodnost jajovoda što je uzrok neplodnosti, a vaginalne infekcije u trudnoći mogu dovesti do prevremenog porođaja.Poro
DOŠLO MI PET ŽENA S KANCEROM, TRI SU IMALE UREDAN PAPATEST Ginekolog upozorio na opasnu infekciju koja pogađa i mlađe žene:
(Espreso/ Poliklinika Consilium)