Soba robova u Pompeji, Foto: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY

novo otkriće

NOVO ARHEOLOŠKO SAZNANJE ODUŠEVILO SVET: Pronađena soba ROBOVA blizu Pompeje, JEDNA stvar postala je JASNA! (FOTO)

Soba robova u Pompeji je veliko otkriće koje ukazuje na način života podređenih u rimskom carstvu

Objavljeno: 21.08.2023. 15:27h > 16:58h

Arheolozi su otkrili malu sobu u vili Civita Đulijana blizu Pompeja koju su skoro sigurno koristili robovi, što baca novo svetlo na njihov niski status u antičkom svetu, saopštilo je Ministarstvo kulture Italije, a prenosi Arkeonews.

Soba u vili Civita Đulijana imala je dva kreveta, od kojih je samo jedan imao dušek, dva mala kredenca, urne i keramičke posude u kojima su otkrivena dva miša i pacov. Soba je otkrivena u vili koja se nalazi nekih 600 metara od severnog zida Pompeje, koju je uništila vulkanska erupcija Vezuva 79. godine.

- Ovi detalji ponovo pokazuju koliko su loši bili radni uslovi i loša higijena s kojom su živeli niži slojevi društva tog vremena – navodi se u saopštenju ministarstva.

FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY
FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY
FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY
FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY
FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY
FOTO: EPA-EFE/ITALIAN CULTURE MINISTRY

Umesto lanaca i kaveza koji bi implicirali da su robovi držani apsolutno zarobljeni, pronađeni su ostaci nameštaja poput amfora, vazi i korpi koje su prekrili fragmemnti stena, gas i pepeo Vezuva.

- Izgleda da je kontrola primarno funkcionisala kroz unutrašnju organizaciju, a ne pomoću fizičkih barijera i lanaca – rekao je Gabrijel Zaktrigel, direktor Arheološkog parka Pompeje.

Nova soba nazvana „soba A“ veoma je različita od „sobe C“, koja je rekonstruisana u novembru 2021. sa tri krevetića i koja je služila i kao nužnik. Ono što se iz toga zaključuje je jasna hijerarhija robova.

Jedan od dva pronađena kreveta u sobi A bio je običan i bez dušeka, kao i oni otkriveni 2021. Međutim, drugi krevet je bio udobniji i skuplji. Tragovi dekoracija su i dalje vidljivi. Osim dva kreveta, soba je imala i dve garderobe, koje su delimično očuvane, kao i amfore, keramičke vaze i različite gvozdene alate poput gvozdene motike.

O lošim uslovima za život robova svedoče i prisustva glodara - tri miša i jednog pacova koji nisu uspeli da pobegnu od erupcije.

Iskopavanja vile Civita Đulijana započeti su jop 1907. godine, a zatim su nastavljeni 2017. godine, kada je otkriveno da tu dolaze ljudi koji ilegalno sprovode iskopavanja.

Bonus video:

(Espreso/ Telegraf/ Arkeonews)