Ilustracija, Foto: MasterVideo / Alamy / Alamy / Profimedia

paŽnja

GINEKOLOG ŠOKIRAO TVRDNJOM O SRPKINJAMA: "Ovo što rade je PROMISKUITETNO, ne koriste KONDOM pa se DESI OVO"

Doktorka Aleksandra Kostić iz Doma zdravlja "Dr Simo Milošević" otkriva da pored preventivnih pregleda, tokom letnjih meseci, žene najčešće posećuju ginekologa zbog urogenitalnih infekcija, upozorila je gošća u Jutarnjem programu RTS-a.

Objavljeno: 21.08.2023. 08:20h

Skoro sve što nađete na javnom kupalištu je potencijalni izvor zaraze počev od svlačionice, preko kupatila, papuča, ležaljki i stolica, peškira, češljeva, kapa. Baš sve može da vam upropasti leto.

Ako živite u gradu, bazen je odlično mesto da se rashladite tokom letnjih vrućina, ali CDC upozorava na nekoliko potencijalnih rizika. Osim utapanja koje, nasupret uvreženom mišljenju, može da se desi u u "plitkim" vodama, rizik predstavljaju i određene supstance koje mogu da se nađu u bazenima, a najčešći "neprijatelj" je bakterija ešerihija koli (E. coli) koja izaziva najviše problema kod dece od 4 do 14 godina.

Doktorka Aleksandra Kostić iz Doma zdravlja "Dr Simo Milošević" otkriva da pored preventivnih pregleda, tokom letnjih meseci, žene najčešće posećuju ginekologa zbog urogenitalnih infekcija, upozorila je gošća u Jutarnjem programu RTS-a.

"Žene češće borave na plaži, kupaju se, nekada i u nehigijenskim vodama. Dugo borave u hladnoj vodi, mokrikupaći kostimi, sedenje na mokrom peškiru, nošenje neadekvatnog veša takođe, sve su to faktori koji su rizični za nastanak infekcije", napominje doktorka i otkriva da su najčešće infekcije koje vrebaju leti infekcije kandidom, ešerihijom koli i ostalim crevnim bakterijama.

foto: Profimedia

"Ono što mi savetujemo tokom letnjih meseci jeste preventivna upotreba probiotika. To su tzv. ženski probiotici koji mogu da se piju, mogu da se stavljaju lokalno i naravno da se vodi računa o higijeni, da se nosi udoban pamučni veš, da se izbegava nošenje sintetičkog veša, tangi, da se kupaći kostim menja odmah po izlasku iz vode", savetuje doktorka Kostić.

Ukoliko postoji sumnja na neku ozbiljnu polno prenosivu bolest ili pacijentkinje kažu da su imale rizično intimno ponašanje, uvek se sprovodi testiranje uzorka krvi na sidu, na sifilis, na genitalni herpes itd. Mlade žene bi trebalo upozoriti na opasnosti koje nosi rizično se**ualno ponašanje, ističe doktorka.

"Znači, da im ukažemo na opasnost od promiskuiteta, čestog menjanja partnera i na to da je korišćenje kondoma veoma bitno da ih zaštiti. U najvećem broju slučajeva će ih kondom zaštititi", dodaje dr Kostić, piše RTS. Preventivni pregledi podrazumevaju uzimanje Papa Nikolau brisa, bar jednom godišnje, kolposkopiju, ginekološki ultrazvuk, obavezan pregled dojki, po potrebi ultrazvuk dojki i preventivna mamografija kod svih žena koje napune 50 godina.

Ginekolozi upozoravaju i na ove stvari

foto: Profimedia

Dnevni ulošci i tamponi su uzrok infekcija

Većina kozmetičkih preparata za žene koja se reklamira nije neophodna, a svaki ginekolog će vam reći da stalno korišćenje tankih dnevnih uložaka, kao i redovna upotreba tampona za vreme menstruacije nije poželjna. Naime, to sprečava "dotok vazduha" i podstiče razmnožavanje bakterija i nastanak upala.

Pažljivo sa deterdžentom i omekšivačem

Sredstva za pranje odeće iritiraju genitalno područje, pa je preporučljivo da birate hipoalergenska sredstva za pranje bez mirisa za osetljivu kožu. Sa njima obavezno perite sav donji veš.

(Espreso/Srbija danas)